Пісні для України все: і поезія, й історія, і батьківська могила (М. Гоголь)

Пісні для України – все: і поезія, й історія, і батьківська могила (М. Гоголь)

І. Українські пісні – це національний епос. (У ньому відбилась історична пам’ять народу, його національна свідомість.) ІІ. Українські історичні пісні – безсмертні пам’ятки, створені генієм самого народу. (Це нерукотворний пам’ятник героям, які віддали своє життя за волю Батьківщини й повернулися до свого народу в пісні.) 1. Пісні про боротьбу з турками й татарами.

а) “Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш” – правдивий художній документ епохи. б)

“За річкою вогні горять” – картина татарського набігу на українську землю. в) “Зажурилась Україна, бо нічим прожити” – образ-уособлення України, яка, як мати, оплакує своїх дітей.

У ній звучить незламна воля українського народу до боротьби, віра у перемогу над ворогом. г) “Пісня про Байду”. Втілення в образі пісенного Байди кращих рис запорозького козацтва: безстрашності, добродушності, вірності народові. д) “Ой, на горі женці жнуть” – маршова козацька пісня, у якій звучить глибока любов до запорозького війська і його ватажків – Дорошенка й Сагайдачного.

2. Пісні про боротьбу з польськими

загарбниками. а) “Розлилися круті бережечки”. (Пісня про невимовно тяжке становище України напередодні визвольної війни (1648-1654).) б) “Чи не той то Хміль”. (У пісні оспівується перша перемога Б. Хмельницького над польським військом.) в) “Не дивуйтеся, добрії люди” – оспівування військового таланту Б. Хмельницького і М. Кривоноса. г) “Ой, з-за гори високої”. (Зображення патріотизму Брацлавського полковника Данила Нечая, його героїчна смерть.) 3. Українські історичні пісні XX століття. а) “Гей у лузі червона калина”. (Калина – символ матері-України, висловлення надії на визволення Вітчизни з неволі.) б) “Єднаймось, брати-українці” – пісня січових стрільців, які у часи громадянської війни боролися за створення самостійної Української республіки.

ІІІ. Українські історичні пісні – це “дзвінкі живі літописи”. (Могутні світочі, що допомагають побачити й оцінити всі найважливіші віхи історії народного життя, діяльність людей різних епох.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Пісні для України все: і поезія, й історія, і батьківська могила (М. Гоголь)