Король Артур – персонаж, який об’єднує в один цикл середньовічні лицарські романи на т. зв. бретонський тему, інакше – романи про лицарів Круглого Столу або про лицарів К. А. У дійсності – або король бриттів, або ватажок загону вільних стрільців, що перебували на службі у бріттскіх королів. Жив у кінці V – початку VІ ст., Успішно відбивав навали завойовників. Формуючись поступово в творах різних жанрів, образ К. А. вперше досягає своєї художньої завершеності в романах Кретьєна де Труа (“Ерек і Енід” (1170), “Ивейн, чи Лицар з Левом”
Надалі К. А. присутній у всіх середньовічних романах, де мова йде про пригоди лицарів Круглого Столу.
К. А. – швидше символічна фігура, ніж активно діючий герой. Його значущість визначається тим, що він стоїть на чолі лицарського універсуму, будучи ідеальним правителем особливого утопічного держави, яке представляє собою братство лицарів. Закони цієї держави служать мірилом моральності і куртуазне TM, а сам К. А. є квінтесенцією їх.
К. А. протегує того, хто прагне стати справжнім лицарем, незалежно від походження: особиста
Він виступає третейським суддею на судових поєдинках і присутній на Судах Божих, як у випадку з Ізольдою.
Зовнішність К. А. вельми патріархальна: це величний старець двохсот років від народження, з кучерявою сивою бородою та благородним обличчям. К. А. залишається досить пасивним навіть тоді, коли його дружина, королева Ганьевра, викрадена злим чарівником Мелеагантом (на пошуки її в першу чергу кидаються лицарі Круглого Столу) і стає предметом палкої любові Ланселота, а К. А. може опинитися в становищі короля Марка, обманутого Трістана та Ізольду. У романах, присвячених пошукам Святого Грааля, в образі К. А. підкреслюється те, що він – світський правитель, протиставлений разом зі своїми лицарями зберігачу Грааля Королю Рибалці, в чиєму замку панують суто християнські чесноти. У зріле і пізнє середньовіччя в Артур-ане активно розробляється давня легенда про смерть К. А., що тісно пов’язане із забуттям лицарських ідеалів.
К. А. помирає (засинає, смертельно занедужує) і опиняється на острові Авалон. Перед цим його знаменитий меч Ескалібур тоне в озері. Підсумком розвитку сказань про К. А. стали великі твори, що розповідають про початок, розквіт і наприкінці артуровского королівства. Найбільш знамениті – французький анонімний “Ланселот-Грааль” або “Вульгата” (бл.
1230) і “Смерть Артура” англійця Томаса Мелорі (1485).