Визначна постать Маркіяна Шашкевича з’явилася в той час, коли його рідна Галичина була східною провінцією Австрії і уряд цієї країни провадив політику нещадної експлуатації і денаціоналізації українського народу.
Маркіян Шашкевич, як ніхто інший, відчув дух і вимоги доби. Він розумів, що не можна мовчати і чекати. Настав час, коли народ повинен заявити про себе. І поет, сповнений енергії, сміливих бажань і задумів, у 1833 році організував гурток “Руська трійця”, до якого увійшли також його однодумці Яків Головацький та Іван Вагилевич.
Під
Шашкевич і його побратими дивилися на історичну славу та старовинні пам’ятки як на джерело духовної сили рідного народу. Кого ж бачить поет на історичних дорогах України? Преславного гетьмана Богдана Хмельницького, мужнього козацького ватажка Северина Наливайка…
У поезії “Хмельницького обступлення Львова” (один із найкращих творів Шашкевича) йдеться про достовірні
Виразні, чітко окреслені зорові образи, промовисті епітети, розмір вірша народних дум – ось що характерне для цього твору Маркіяна Шашкевича. Поезії властива також типова для романтичного метод)’ гіперболізація можливостей героя, яка сягає обріїв фантастичного:
Як будемо битися,
Мечами рознесу мури високії,
А кіньми розорю двори біленькі.
У сюжетній основі вірша Шашкевича “О Наливайку” – теж історичний факт: нещаслива битва цього легендарного ватажка з польською шляхтою під Білою Церквою. Похмурою, темнобарвною виступає тут ворожа сила:
Це мрячка то осідає, не туман лягає,
Гей, то ляхів сорок тисяч в поход виступає…
Але тон вірша лагіднішає, коли мова заходить про козацькі полки, що “вздовж списами городили зелені байраки”.
Нагадуючи про славні сторінки історії, поезії Маркіяна Шашкевича пробуджували в українців почуття національної гідності, підтримували їх у боротьбі за свободу рідного краю.