ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
2 КЛАС
ЛІСОВІ КАЗКИ
Урок 32
Тема. Джозеф Редьярд Кіплінг “Слоненя”
Мета: дати короткі відомості про життя і творчість англійського письменника Д. Р. Кіплінга; викликати інтерес до його творів; розвивати навички виразного читання, вміння послідовно переказувати, оцінювати вчинки персонажів; виховувати любов до природи, спостережливість, допитливість.
Обладнання: портрет Д. Р. Кіплінга; малюнки слона, жирафи, страуса, крокодила, павіана, гіпопотама; ілюстрації з краєвидами природи Африки;
ХІД УРОКУ
I. Емоційне налаштування на урок
Затишно дітям в пазусі казок.
Отак би й слухав про царя Салтана
Або про те, як весело козак
Обманював турецького султана.
Про карих коней з полуменем грив,
Про чаклуна, що все на світі може.
І хто б там що кому не говорив,
А згине зло і правда переможе!…
Ліна Костенко
– І дорослі, й діти хочуть вірити в диво, у те, що добро перемагає зло, і все буде гаразд.
II. Повідомлення теми й мети уроку
– Чи легко бути письменником? Чи замислювались ви коли-небудь, як люди стають письменниками?
– Що може
– Сьогодні ми з вами ознайомимося з творчістю Д. Р. Кіплінга та опрацюємо його казку “Слоненя”.
1. Розповідь учителя про творчість Д. Р. Кіплінга
2. Виразне читання казки вчителем
3. Словникова робота. Робота в зошиті
– Прочитайте слова правильно і швидко (“луною”, за вчителем). Поясніть значення слів:
Давноминулі, завбільшки, погойдувати, Африка, страусиха, довготелесий, гіпопотам, павіан, жираф, рівнодення.
На мапі учитель демонструє Африку, ілюстрації із зображенням природи цієї країни, малюнки згаданих у творі тварин і птахів.
4. Складання опису слона за малюнком. Робота в зошиті
5. Розповідь учителя про слона
6. Читання твору учнями мовчки. Робота в зошиті
Під час читання проводимо гру “Губи” (читання таким чином, щоб губи під час читання не ворушилися).
– Яким було слоненя?
7. Повторне читання казки “ланцюжком”
– Де жило слоненя?
– Що цікавило його?
– Яким воно було?
– Як реагували звірі на його запитання?
– Чому саме так?
– Що йому порадила пташка Колоколо? (Прочитати.)
>> Фізкультхвилинка
8. Вправи на розвиток швидкості читання
1) Гра “Хто швидше?”. Робота в зошиті
– Знайдіть і прочитайте, яких прикметників ужив автор до слів:
– ніс (пухкенький, гарненький);
– цікавість (невситима);
– тітка (довгонога);
– дядько (довготелесий);
– копито (тверде, міцне);
– дині (солодкі);
– ранок (чудовий);
– свято (весняне);
– слоненя (цікаве й допитливе).
2) Гра “Чи були такі речення в казці?”. Робота в зошиті
– ” Ну, прощавайте! Піду я до великої сіро-зеленої річки Лімпопо”. (Так)
– “А що крокодил їсть на вечерю?”. (Ні)
– “А жило Слоненя в Африці, й цілу Африку воно заповнило своєю невсипущою цікавістю”. (Так)
– Слоненя взяло із собою сто фунтів яблук. (Ні).
9. Стислий переказ казки. Робота в зошиті
10. Подискутуймо!
– Чи є користь від цікавості?
III. Узагальнення й систематизація знань.
>> Робота в зошиті
– Який епізод казки запам’ятався найбільше?
– Висловте своє ставлення до прочитаного. Що саме сподобалося в казці? Чому?
Що не сподобалося?
– Чого вчить ця казка?
IV. Підсумок уроку
– Як ви ставитесь до вчинків Слоненяти?
– Як на його місці вчинили б ви?
– Що нового ви відкрили для себе?
– Поцікавтеся творчістю Д. Р. Кіплінга. Дочитайте казку до кінця.