ДРУЖБА – ТО НАЙБІЛЬШИЙ СКАРБ. ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО ПРОСТО ОЛЕСЬ ДРУГ

Мета: продовжити роботу над оповіданням Всеволода Нестайка “Просто Олесь друг”; формувати читацькі навички; навчати визначати настрій твору, передавати своє ставлення до змісту виразним читанням; розвивати образне мислення, творчу уяву, мовне чуття; виховувати почуття дружби.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором:

– накрапає дощ (тихо);

– дощ пускається сильніше (голосніше);

– злива (голосно);

– дощ слабшає (тихіше);

дощ припинився (читання припиняється).

По дорозі йду додому,

Все з дитинства тут знайоме:

Деревина-дуб стоїть,

В небо сивий дим летить,

У дворі гуляють діти,

В дім дверцята неприкриті:

Дім запрошує ласкаво:

Тут і деруни, і кава,

Добрі люди проживають,

Про добробут вони дбають.

2. Робота над чистомовкою

Ча-ча-ча-ча – звірі граються в м’яча.

ЦІ-ці-ці-ці – нападаючі – зайці.

Чу-чу-чу-чу – вовк ударив по м’ячу.

Ця-ця-ця-ця – судить гру у них вівця.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Обличчям до обличчя”

Учні в парах переказують

одне одному зміст першої частини оповідання Всеволода Нестайка “Просто Олесь друг” (с. 137-138).

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми продовжимо читати оповідання Всеволода Нестайка “Просто Олесь друг”.

Гра “Очікування”

– Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

– Яким ви хочете, щоб він був? (Повчальним, пізнавальним, розвивальним, цікавим…)

V. СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання другої частини оповідання Всеволода Нестайка “Просто Олесь друг” (с. 138-139)

1) Виразне читання оповідання вчителем.

– Чи сподобалося вам оповідання?

– Які почуття воно у вас викликало?

2) Словникова робота.

Читання стовпчиків слів “буксиром” за вчителем, потім – у парі одне одному

Збагнув

Погляд

Мешкають

Досада

Звичайних

Ввечері

Всміхнувся

Хлоп’ята

– Яке слово “зайве” у першому стовпчику? Чому? (Звичайних – прикметник, решта – дієслова.)

– Яке слово “зайве” в другому стовпчику? На яке питання воно відповідає? (Ввечері – коли?, решта – іменники.)

Фізкультхвилинка

3) Читання оповідання учнями вголос.

– У якому темпі, з якою гучністю будете читати оповідання?

– Де зробите паузи?

– Визначте тему прочитаного оповідання.

4) Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

– Де зустрічаються хлопчики щоранку?

– Чому Костик здивовано звів брови?

– Про що він запитав друга?

– Що відповів йому Олесь?

– Якими словами письменник підкреслив, що Олесь чесний хлопчик і не вміє обманювати?

– Чому Олесь не одягнув нової форми?

– У яких рядках зосереджено основну думку твору? Прочитай.

5) Робота в групах.

1-ша група – скласти розповідь про Олеся;

2-га група – скласти розповідь про Костика.

2. Гра “Голосування ногами”

Діти стають у дві шеренги: права шеренга: “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга: “я вважаю, що твердження неправильне”.

– Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне – тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чи справдилися ваші очікування щодо сьогоднішнього уроку?

– Яким був наш урок?

– Який висновок ви зробили?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти розповідь “Хто такий справжній друг”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ДРУЖБА – ТО НАЙБІЛЬШИЙ СКАРБ. ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО ПРОСТО ОЛЕСЬ ДРУГ