Діалоги з Г. Сковородою про сенс і цінності життя

Григорій Савич Сковорода – видатний український письменник, філософ і педагог. Він обстоював права трудового народу на свободу й різнобічний розвиток, на щасливе життя.

Понад чверть століття жив серед простих людей як мандрівний філософ. Жив, як учив, не прагнув матеріальних цінностей, бажав тільки духовного самовдосконалення, до якого закликав й інших. Усі його твори сповнені роздумами про сенс життя.

У байках Сковороди особливо важливим є мотив “сродної” праці, праці, яка є природною потребою кожної людини. Без праці людина

не може мати щасливого життя і морального задоволення, переконує Григорій Савич.

Робота приносить суспільству матеріальне і духовне багатство. Смисл життя – працювати за покликанням, за нахилом і обдаруванням, виконувати посильну й доступну людині “сродну” працю. Тільки тоді всі люди будуть щасливими.

Цінність життя – “сродна” праця. Цю ідею Сковорода розвиває в байках “Собака і Кобила”, “Кукушка і Косик”. Серед байок особливо виділяється твір “Пчела і Шершень”.

Бджола за покликанням збирає мед. Без роботи вона не мислить свого життя, таке життя є для неї природним. Люди

ж типу Шершня – це паразити, прагне довести Сковорода. Вони живуть крадіжкою чужого для того, щоб “їсти, пити”. В образі Шершня засуджуються представники панівних кіл.

А Бджола – це образ мудрої, працьовитої людини, для якої смисл життя в її “сродній” праці. Байкар вшановує Бджіл як символ чесності та працелюбства й ганьбить Шершнів як нетрудових елементів суспільства.

У байках Сковорода розкриває благородство людей, життя яких проходить у “сродній” праці. Поваги гідний той, хто прагне працювати за покликанням, яке дасть йому велике моральне задоволення для душі й буде корисним для суспільства.

Але є ще одна всезагальна умова щасливого життя – доброзичливе ставлення людини до людини, взаєморозуміння, взаємоповага, вірність.

Г. С. Сковорода писав: “Щаслив тот, кто сопряг сродную себе частную должность с общею. Сія есть истинная жизнь”. Сам філософ ніколи не порушував принципів, які проповідував у своїх творах.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Діалоги з Г. Сковородою про сенс і цінності життя