ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ

Українська література 6 клас

ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ

ПРАПОР

Прапор як символ виник давно. Як символ нашої держави він почав використовуватися в період Київської Русі та Галицько-Волинського князівства, тобто в Х-ХШ ст. Українські прапори майоріли і над козацькими полками в XVII ст., і в пізніші часи.

22 березня 1918 р. Центральна Рада в Києві ухвалила Закон про Державний Прапор Української Народної Республіки. Поєднання жовтого і блакитного кольорів на прапорі символізували для наших предків основні стихії природи – сонце і

воду. І сьогодні на полотнищі українського Державного Прапора два кольори – синього неба і жовтого пшеничного поля. Цей прапор як державний затверджено Постановою Верховної Ради України від 28 січня 1992 року.

ГЕРБ

Герб – це символічний знак, зображений на прапорах, монетах, печатках і документах. Як свідчать історичні джерела, слов’яни використовували історичні знаки ще в період родоплемінного ладу. Ними могли бути різні зображення: ромб, хрест, квадрат, зірки, квіти, зброя, птахи, звірі тощо.

Як знак князівської влади тризуб використовувався в державному житті Київської Русі: на печатках, які скріплювали

договори між державами, на срібних монетах князя Володимира. Виконані зі срібла чи бронзи тризуби прикрашали пояси дружинників князівського війська, зброю і знамена.

Чому саме тризуб став символом влади? Існує багато версій, які пояснюють походження герба у формі тризуба. Вважають, що тризуб – це символічне зображення єдності трьох стихій природи: повітря, води і землі. А ще кажуть, що на ньому прочитується слово “ВОЛЯ”.

Сучасний Державний Герб України затверджено Постановою Верховної Ради України від 19 лютого 1992 року.

ГІМН

Гімн – це величальна пісня на честь держави, музично-поетичний символ державної єдності.

В основу Державного Гімну нашої держави покладено вірш українського етнографа і фольклориста Павла Чубинського “Ще не вмерла України і слава, і воля”. Уперше вірш був надрукований 1863 року у Львові в журналі “Мета”. У 1865 р. композитор Михайло Вербицький написав на ті слова музику.

Пісня полюбилася українцям, її виконували всюди на знак єднання народу борці за незалежність України, вона стала національним гімном. Поступово у текст пісні вносилися зміни, але її основа залишалася незмінною.

Після проголошення незалежності України 1991 року гімн був відроджений. Законом України від 6 березня 2003 року національний гімн “Ще не вмерла України і слава, і воля” проголошений Державним Гімном України.

Гордо звучить сьогодні Державний Гімн України – на офіційних державних церемоніях, урочистих зібраннях, торжествах, спортивних змаганнях тощо.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Назвіть предковічні символи України. 2. Що означає тризуб? Що він символізує? 3. Яким є Державний Герб України?

Опишіть його. 4. Що означають кольори на Державному Прапорі України? 5. Розкажіть історію написання Державного Гімну України. 6. Які символи є оберегами української душі? 7. Назвіть народнопоетичні символи України.

8. Як ви розумієте народне прислів’я: “Без верби і калини нема України”? 9. Які ви знаєте українські пісні, де згадується калина?

Павло Чубинський – автор слів державного гімну

Павло Чубинський – громадський і культурний діяч, фольклорист, етнограф і поет, автор слів Державного Гімну України.

Народився Павло Чубинський 27 січня 1839 року в селі Нова Олександрівна на Київщині. Навчився в київській гімназії, на юридичному факультеті Петербурзького університету. Під впливом Тараса Шевченка почав писати вірші, друкував їх у журналі “Основа”.

За бунтарські пісні був переслідуваний російським царським урядом.

Ще студентом Павло Чубинський почив збирати фольклор, згодом очолив етногрифічні експедиції, друкував українознавчі статті. Зокрема, він записав близько чотирьох тисяч обрядових пісень, багато казок, звичаїв, обрядів.

Помер Павло Чубинський 26 січня 1884 року, похований у Києві.

ЩЕ НЕ ВМЕРЛА УКРАЇНИ І СЛАБА, І ВОЛЯ

Ще не вмерла України і слава, і воля,

Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.

Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці.

Приспів:

Душу й тіло ми положим за нашу свободу

І покажем, що ми, браття, козацького роду!

Що? Коли? Чому? Як?

1. Що ви знаєте про Павла Чубинського? 2. Розкажіть про фольклористичну діяльність Павла Чубинського. 3. Яким чином вірш Павла Чубинського поступово перетворився у гімн?

4. Вивчіть Державний Гімн України напам’ять.

ГІМН ЯК РІЗНОВИД ПІСНІ

Гімн – це водночас поетичний і музичний твір. Слово гімн грецького походження (дослівний переклад означає похвальна пісня). У Стародавній Греції гімни виконували на честь богів і героїв, що відзначилися у боях.

У сучасному розумінні гімн – це урочиста пісня, прийнята як символ державної, національної єдності.

Кожна держава має свій гімн – символ національного єднання. Його виконують в особливо урочисті моменти життя держави. Коли звучить гімн, його слухають стоячи, виявляючи особливу повагу до держави і її народу.

В українського народу є ще й церковний гімн – “Боже великий, єдиний, нам Україну храни…”. Написав його в XIX ст. український письменник Олександр Кониський. Цей вірш називався “Молитва”.

Поклав слова на музику відомий український композитор Микола Лисенко.

1. Дайте визначення жанру пісні-гімну. 2. Які ще твори мають характер величальних пісень? 3. Хто написав церковний гімн-молитву?

4. Коли виконують Державний Гімн України?

1. Доповніть речення:

Національними символами України є… Вони символізують… Символічні знаки використовували ще… Перша згадка про державні знаки належить до…

Тризуб уособлював такі стихії, як…

2. Поясніть, як ви розумієте у тексті Державного Гімну України такі рядки:

“Ще не вмерла України і слава, і воля…”

“І покажем, що ми, браття, козацького роду!”

3. Знайдіть у тексті Державного Гімну звертання, схарактеризуйте їх.

4. Які художні засоби використав Павло Чубинський у таких зворотах: “усміхнеться доля”, “як роса на сонці”?




1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

ДЕРЖАВНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ