“Національна символіка України”

З давніх часів людство прагнуло надати якомога більше поетичності навколишньому світу. Ще не маючи мови та спілкуючись лише звуками, наші предки на стінах печер, в яких вони тоді жили, викарбовували зображення тварин, Сонця, неба, Місяця, вітру, води та вогню. Ці малюнки найточніше відображували свідомість представників раннього палеоліту. Вже с того часу у свідомості людини почало формуватися особливе відношення до окремих символів, яке відбудовувалося одночасно з розвитком суспільних відношень.

У східнослов’янських племен найбільш

характерними були символічні знаки, що являли собою гончарські клейма найбільш відомих майстрів. Ці клейма символізували подвиги воїнів і розміщувалися на родових знаменах. Цікаво знати, що в багатьох народів, наприклад, лев символізує силу і владу, бджола є символом працьовитості, підкова – це щастя, якір – надія, змія – мудрість і підступність, а меч – правосуддя.

Багато з тих символів, які з’явилися у давні часи, назавжди увійшли у культурну національну спадщину українського народу, в його історію, мистецтво і повсякденне життя. Вистраждавши багатьма століттями і виборовши собі свободу та незалежність,

Україна у якості національної символіки обрала три елементи, які повинні існувати у кожній повноправній країні, – прапор, герб і гімн.

Національний прапор України має жовтий і синій кольори. Жовтий колір символізує безкрайні пшеничні ниви, хліб, зерно і золоте сонце, без якого не було у країні достатку та щастя. А синій колір символізує чисте мирне небо. Обидва кольори на українському прапорі поєднуються так само гармонічно, як і золота пшениця з голубим українським небом.

Вони символізують віковічне прагнення нашого народу до мирного життя і праці, багатство та красу рідної землі.

В основу сучасного герба української держави покладено стародавній золотий тризуб на синьому тлі. З історичної літератури відомо, що тризуб з давніх часів був символом державності, блискавиці, влади над трьома світами. Цікаво знати, що тризуб був символом влади ще за часів князювання Володимира Великого. Через багато століть боротьби і гніту після проголошення акту Соборності України 22 січня 1919 року Державним гербом країни став золотий тризуб.

Пізніше цей символ вважали націоналістичним. І лише останнім часом тризуб знову відродився на нашій рідній землі та став гербом Української держави.

Жовтий колір, яким зображено сам тризуб, – це колір сонячного проміння і небесних світил, без якого неможливе життя. А синій колір – це, знову ж таки, голубе мирне небо над нашою рідною країною.

Тризуб – національний символ України. Яке значення вкладалося у це зображення? Єдиної думки вчених на це питання немає. Одні вважають, що він являє собою три стихії природи: повітря, воду й землю. Інші переконані, що це зображення сокола або Берегині, рибальського знаряддя або булави – символу влади. Усіх таких тлумачень – кілька десятків.

Але вчені впевнені, що, перш за все, тризуб пов’язаний з княжою особою і символізує владу.

Гімн України – третій державний символ України, поряд з прапором і гербом. Композиція “Ще не вмерла України і слава, і воля” написана на слова П. Чубинського і музику М. Вербицького. Вірш, за яким написано гімн, був створений ще у 1862 році і дійшов до нашого часу майже без змін.

Зараз його знає кожний громадянин нашої вільної та незалежної держави.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


“Національна символіка України”