“Чи має людина право на вибір?”

“Нещасна доля багатьох людей – наслідок незробленого ними вибору. Вони ні живі, ні мертві. Життя для них виявляється тягарем, безцільним заняттям, а справи – лише засобом захисту від мук буття у царстві тіней”.

Е. Фромм

Людині дано право вибору. І той, хто стверджує, що це не так, прагне звільнити себе від цілеспрямованої діяльності та прийняття відповідальності – тільки й усього!

Свобода волі починається з малого. Ранкова пробіжка або сон до півдня, медитація або комп’ютерні ігри, читання розвиваючої літератури або

жовтої преси, тренінги особистісного зростання або нескінченний перегляд телепередач, позитивне мислення або ниття і плачі на злодійку-долю – що це, як не результат вибору кожної окремо взятої людини?

Людині дано право вибору. І той, хто стверджує, що це не так, просто проявляє лінощі і легкодухість.

Колись я зробила для себе приголомшливе відкриття. Бути щасливим набагато складніше, ніж бути нещасним, тому що сотворіння щасливої??долі передбачає досягнення великих цілей, щоденну працю і постійну роботу над собою. Нещастя не вимагає нічого: просто бути нещасним – от і все!

Американський політик і державний

діяч Вільям Дженнінгс Брайан сказав: “Доля – це не питання випадку, це питання вибору”.

Ми, дійсно, приходимо в це життя нерівними. Хтось – у сім’ї жебрака, а хтось – у сім’ї мільйонера; хтось у сільській місцевості, а хтось – у мегаполісі; хтось – з гуманітарними здібностями, а хтось – з математичними. Нерівність і заданість існують, і з цим безглуздо сперечатися. Однак є одне вирішальне “але”: всі ми приходимо вільними і нам дано право вибору. І якоюсь мірою право вибору зрівнює всіх людей.

Класик французької літератури, філософ, фізик і математик Блез Паскаль стверджував: “Існує достатньо світла для тих, хто хоче бачити, і досить мороку для тих, хто не хоче”.

Людину від тварини відрізняє можливість приймати усвідомлені рішення, відчувати глибокі емоції, трансформувати реальність. Всі живі істоти несвідомо реагують на умови середовища, і тільки людина наділена здатністю усвідомленої діяльності. Американський письменник, автор бестселерів, присвячених духовному зростанню людини Ніл Доналд Уолш говорив: “Життя, що проживається за вибором, – це життя усвідомленої дії.

Життя, що проживається з нагоди, – це життя несвідомого реагування”. Безумовно, можна відректися від усього цього. Але чи не жахливо, будучи людиною, зійти до рівня тварини?

Людині дано право вибору. Воно розкриває неймовірні можливості. І найдивніше, що право вибору підтверджує саме себе: його можна вибирати, а можна ігнорувати.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

“Чи має людина право на вибір?”