Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Анатолія Костецького; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити аналізувати прочитане, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учитель посміхається.
Урок наш починається.
Голівки всі схиляються.
Школярики стараються.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
–
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Щиглик від жучка чкурнув,
Бо жучок його вщипнув.
– Ти ж не щука і не рак,-
Так жука навчає шпак.
2. Гра “Письменник”
– Правильно прочитайте зашифроване оповідання.
РЕЧГОВІ
РеЧгові дуйть од лошки ніраше. реТба мивити шодку, липоти вітки. го – Сьодні речгують няЛьо ренкоПет і ляО роМоз. ляО кривідла ківно. няЛьо ні – прис рейдук. рийПшла чивтелька леОна сиВалівна. заНеромба року.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра
Учні презентують свої ілюстрації, зачитують проілюстровані рядки.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– З творчістю якого поета ознайомилися на попередньому уроці?
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Анатолія Григоровича Костецького.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над віршем Анатолія Костецького “Спішу додому”
1) Гра ((Передбачення”.
– Прочитайте заголовок.
– Розгляньте малюнки. Спробуйте спрогнозувати, про що йтиметься у вірші.
2) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Які почуття він у вас викликав?
– Який настрій створив?
– Хто є головним персонажем вірша?
– Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
3) Словникова робота.
Читання колонок слів учнями в парах
Гукає гайда
Марив удома
Навіть негайно
Самоката учорашнього
– Яке слово складається з двох частин? (Самоката)
– Від яких слів утворилося це слово?
– Доберіть синонім до слів марив (мріяв), негайно (терміново), гайда (біжімо).
2. Фізкультхвилинка
Тут трава росте висока,
Тут стежинонька вузька.
Вище руки, вище ноги –
Не проста у нас дорога.
А тепер ідемо боком –
Із підскоком, із підскоком.
Походили на носочках,
А тоді на п’ятках.
Випростали добре спини
І звели лопатки.
3. Продовження роботи над віршам
1) Читання вірша учнями вголос “ланцюжком”.
2) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Як звати хлопчика, від імені якого ведеться розповідь у вірші?
– Хто перший йому зустрівся дорогою зі школи?
– Що запропонував йому Микола?
– Хто запропонував поміняти ножика на шайбу?
– Від чого ще довелося відмовитися Сергійові?
– Чому він так поспішав додому?
– Знайдіть і прочитайте опис цуценяти.
3) Читання в парах.
Гра “Я – тобі, ти – мені”
Діти читають напівголосно. Один учень читає один рядок, а другий – наступний, і так – до кінця вірша.
4) Гра “Знайдіть рими та доберіть свої”.
Микола – … (футбола).
Житті – … (іти).
Слава – … (справа).
Твою – … (стою).
Дні – … (мені).
Самоката – … (пускати).
Скоріш – … (спішиш).
Цуценя – … (дня).
5) Робота за ілюстраціями.
– Розгляньте ілюстрації до цього вірша.
– Кого художник зобразив на ілюстраціях? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів вірша?
– Яким рядкам вірша відповідають ілюстрації?
– Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Хто його автор?
– Чого нас навчає цей твір?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати інсценування за прочитаним віршем (с. 158).