Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Івана Світличного; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; учити учнів правильно інтонувати речення відповідно до настрою твору; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався,
До уроку готувався.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок вже починаймо.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА (див. додатковий
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах
Учні читають вірші, оповідання, у яких розповідається про малят уранці.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю Івана Світличного. Письменник плідно працював над перекладами творів.
Ми прочитаємо вірш польського поета Яна Бжехви у перекладі Івана Світличного.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виразне читання вірша вчителем (с. 119-120)
– Чи сподобався вам вірш?
– Який він за настроєм?
– Які
2. Словникова робота
Читання колонок слів “луною” за вчителем, потім напівголосно у парах одне одному
Мешкала | Кинеться |
Поплутала | Безладді |
Найледачіша | Напосіла |
Впорядковувати | Опинилась |
– Яке слово “зайве” в першій колонці? (Найледачіша, решта – дієслова.)
– У другій колонці? (Безладді, решта – дієслова.)
– Доберіть синонім до слова мешкала (жила); безладдя (бедлам, непорядок, плутанина).
– Як ви розумієте слово напосіла?
Напосісти – сідати, навалюватися на кого-, що-небудь.
3. Гра “Рибки”
Самостійне мовчазне читання вірша учнями
– Хто є головним персонажем вірша?
4. Фізкультхвилинка
5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
– Де мешкала Стонога?
– Куди її запросили?
– Як Стонога відреагувала на запрошення?
– Як автор говорить про її радість?
– Що трапилося з її ногами?
– Як поет описує заплутані ноги Стоноги? Прочитайте.
– Що вам видалося найкумеднішим у вірші?
– Чи трапляються подібні ситуації у людей?
6. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша
– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
– Де зробите паузи?
– Які речення прочитаєте з окличною інтонацією? Які – з питальною?
7. Конкурс на краще виразне читання вірша
8. Гра “Добери риму”
Біля – … (весілля).
Стонога – … (з порога).
На дорогу – … (ноги).
Справи – … (праві).
Задні – … (безладді).
Вперта – … (четверту).
Просто – … (шосту).
Десяту – … (відстати).
9. Гра “Я – тобі, ти – мені”
Робота в парах
Перший учень читає перший рядок, а другий учень – наступний, і так далі, до кінця вірша.
10. Робота за ілюстраціями
– Розгляньте ілюстрації до цього вірша.
– Кого і що художник зобразив на ілюстраціях? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер Стоноги?
– Яким рядкам вірша відповідають ілюстрації?
– Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Мені було цікаво…
– Свою роботу на уроці оцінюю…
– Урок завершую з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 119-120), намалювати ілюстрацію.