ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ДАВНЯ ВЕСНА

Мета: поглибити знання учнів про творчість Лесі Українки; викликати емоційне сприйняття вірша; розкрити вплив природи на настрій і почуття поетеси; розвивати образне мислення, уяву; прищеплювати інтерес до творчості Лесі Українки.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Кружляло, дзижчало,

Петляло, пищало.

Летіло, дзвеніло,

Гуділо, бриніло.

Сіло, вмостилось.

Трісь! Десь поділось.

2. Гра “Склади речення”

– Сполучіть подані слова в одне речення.

Зразок:

Чай,

окуляри, газета.

Дідусь випив чай, одягнув окуляри і почав читати газету.

Обід, тролейбус, бібліотека.

Друг, кіно, морозиво.

Літо, сім’я, Ліс.

Село, бабуся, яблука.

Подвір’я, діти, літак.

Дощик, райдуга, зупинився.

Гречка, поле, пасіка.

Ялинка, заєць, ворог.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “У художньому музеї”

Учні презентують ілюстрації до вірша Лесі Українки “Конвалія”. Виразно зачитують проілюстровані рядки.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– На уроці ми продовжимо ознайомлення з поетичним надбанням

Лесі Українки, опрацюємо вірш “Давня весна”.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання вірша вчителем

– Чи сподобався вам вірш?

– Який настрій він у вас викликав?

– Які картини ви уявляли, слухаючи вірш?

2. Словникова робота

Читання колонок згори вниз (“луною” за вчителем) та знизу вгору (“буксиром” із сусідом по парті)

Хутко відгук

Вслід бриніло

Співучії листячко

Сміялося замиготіло

– Доберіть синоніми до слів хутко (швидко, миттєво); відгук {луна, відгомін); бриніло (дзвеніло).

3. Гра “Губи на замку”

Мовчазне читання учнями вірша, кожен – у своєму темпі, при цьому ворушити губами заборонено.

4. Фізкультхвилинка

5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?

– Яку пору року оспівує автор?

– Який дарунок принесла весна поетесі? Як про це зазначено у вірші?

– Як у вірші підкреслюється пробудження природи?

– У яких рядках вірша говориться про весну як про живу істоту? Прочитайте.

– Що поетеса говорить про свій настрій?

– Простежте за зміною почуттів героїні вірша. Чим вона зумовлена? Як це передати під час читання?

6. Вправи для розвитку швидкості читання

1) Гра “Хто швидше читає?”.

– Прочитайте рядки про пробудження природи (вітру, дерев, пташок).

2) Гра “Знайди риму” (робота в парах).

Мила – … (стокрила).

Квітки – … (пташки).

Загомоніло – … (бриніло).

Луна – … (самотна).

Настала – … (придбала).

Ясна – … (весна).

До мнене – … (зелене).

Гілки – … (квітки).

Хатині – … (пташині).

Заспівав – … (прислав).

Не забуде – … (не буде).

Дала – … (цвіла).

7. Гра “Квіточка”

Читає той учень, на парту якого впала квіточка.

8. Визначення головної думки твору

– Яка головна думка твору?

– Як природа впливала на настрій і почуття поетеси?

9. Робота за ілюстрацією

– Розгляньте малюнок Любові Іванової “Лесині весни”.

– Кого художниця зобразила на малюнку? Які кольори вона використала?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер героїні?

– Якою на малюнку художниця зобразила дівчинку?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чи сподобався вам вірш “Давня весна”?

– Чим саме?

– Що вас вразило в цьому вірші?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати вірш “Давня весна” (с. 102-103).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ДАВНЯ ВЕСНА