Мета: вчити учнів правильно й виразно читати вірші; сприяти розширенню лексичного запасу учнів; виховувати повагу до народних свят.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Ла-ла-ла – бігла край села.
Ля-ля-ля – зелене гілля.
Та-та-та – спіймали кота.
Тя-тя-тя – довести до пуття.
Ду-ду-ду – у кіно піду.
Дю-дю-дю – зустріну суддю.
Са-са-са – вкусила оса.
Ся-ся-ся – малина уся.
Зу-зу-зу – боюся грозу.
Зю-зю-зю
На-на-на – тепла весна.
Ня-ня-ня – купали коня.
Ра-ра-ра – висока гора.
Ря-ря-ря – вранішня зоря.
Ца-ца-ца – смачна піца.
Ця-ця-ця – лагідна киця.
2. Читання вірша А. Костецького “Починається весна”
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 32-34)
1. Вступне слово вчителя
– Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей.)
– Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове Воскресіння)
Великдень – велике християнське свято. Це день, коли воскрес Ісус
Христос, якого ми бачимо на
А що таке писанка?
Писанка – це розмальоване символічними знаками яйце. Здавна вона була символом весняного пробудження природи. Існують різні види писанок – крашанка, крапанка, дряпанка.
Їх дарують родичам, друзям, знайомим зі словами: “Христос воскрес!”, а у відповідь кажуть: “Воїстину воскрес!” і щиро дякують. Такий подарунок означає побажання щастя, здоров’я.
2. Опрацювання вірша Л. Полтави “Великодні писанки” (с. 32)
1) Читання вірша вчителем.
– Про які дивні яєчка розповідає автор вірша?
2) Словникова робота.
Писанка – кольорове яйце з різними узорами, орнаментами.
Крашанка відрізняється від писанки тим, що вона одноколірна.
3) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
– До якого свята готуються у цій сім’ї?
– А ти вмієш розписувати писанки?
– Як святкують Великдень у вашій родині?
4) Вибіркове читання.
– Що намальовано на писанках?
– З чим порівнюються писанки?
Фізкультхвилинка
3. Опрацювання сторінки “Читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 33)
1) Прочитайте правильно і швидко.
Великдень – великий день.
Паска – великодній хліб.
Малювати фарбувати писанка
Розмалювати пофарбувати писанкар
Розписати пофарбовані писанкарство
– Читання слів, близьких за значенням.
– Читання слів-родичів.
2) Гра “Знайди пару”.
– Утворіть пари слів.
Пасочка червона
Крашанка весняне
Сонечко духмяна
3) Робота в парах.
– Відновіть вірш Олени Згарської “Великдень”. Для цього поєднайте слова в речення.
Великдень яєчко.
Ось тобі подаруй!
Його ти недалечко!
І мамі розмалюй
4) Робота за малюнками (с. 33).
– Як ви вважаєте, де крашанка, а де – писанка? Доведіть свою думку.
4. Опрацювання сторінки “Читай і світ пізнавай”. Робота над віршем Я. Яковенко “Про писанки”
1) Читання вірша учнями.
– Чому діти рано встали?
2) Вибіркове читання.
– Як родина готувалася розмальовувати писанки? Відшукайте і прочитайте ці рядки.
– Які кольори використовували? Що означає кожний колір? Доведіть це рядками вірша.
3) Робота за малюнками.
– Кого ви бачите на малюнку? Що вони роблять? Складіть речення.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чому був присвячений наш урок?
– Як святкують Великдень у вашій родині?