Мета: продовжити ознайомлення учнів із життєвим і творчим шляхом Грицька Бойка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; формувати вміння аналізувати прочитане, висловлювати оцінні судження; розвивати зв’язне мовлення школярів, пізнавальні інтереси; виховувати почуття відповідальності за свої слова і вчинки.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах. Гра “Дуель”
Учні в групах ставлять одне одному запитання за змістом рубрики “Повтори і
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ.
– Прочитайте його назву.
– Як ви вважаєте, про що йтиметься у творах цього розділу?
– Які за жанром твори ми будемо вивчати?
– Твори яких авторів будемо читати?
– З ким із них ми вже знайомі?
– А з ким познайомимося?
– Сьогодні ми ознайомимося з творчістю Грицька Бойка.
– Пригадайте твори Грицька Бойка. Які вони за настроєм?
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
– Народився письменник
Звісно, Грицько Бойко писав у своїх творах про рідний край – Донеччину, про героїчну працю шахтарів. Це збірки “Будем шахтарями”, “Ми з Донбасу”, “Шахтарочка”.
В інших творах він розповідав дітям про їхніх ровесників за рубежем: “Два хлопчики Сміти”, “Славків гість”, “Діти Чілі”. Є серед написаного Грицьком Бойком і п’єси-казки: “Космічна подорож” та “Про Андрійка і Терпця”. Популярним жанром у поета були також скоромовки-спотиканки та загадки. Вони змушують сміятися і думати, збуджують цікавість та увагу.
Із захопленням Грицько Бойко працював для дошкільнят. Для них він написав коротенькі веселинки та мініатюри. Вони не тільки бавлять малечу, а й несуть цікаві відомості про життя, природу, допомагають пізнавати довкілля.
Грицько Бойко – не тільки поет-гуморист, а й поет-перекладач. Для українських дітей він переклав твори С. Маршака, К. Чуковського, А. Барто, С. Михалкова, а також інших поетів.
Знаний Грицько Бойко і як поет-пісняр. Він написав понад 400 пісень, переважно для дітей. Відомі українські композитори А. Кос-Анатольський, А. Філіпенко, Ю. Рожавська, А. М’ясков поклали чимало його творів на музику. Великою популярністю користувалися його “Ніченька-чарівниченька” (композитор І. Поклад), “Вишневий цвіт” (композитор В. Верменич).
Класикою стали створені ним з Аркадієм Філіпенком “На місточку” та “Соловейку, щебечи!”. Ці пісні записав з дитячим хором відомий в усьому світі співак з України Іван Семенович Козловський.
2. Фізкультхвилинка
Кіт збирався до роботи
Та завадили турботи:
Треба висушить хвоста,
Накрутити вуса,
Почесати живота.
І помити писок.
Цілий день такі турботи,
Що не встигнеш до роботи!
3. Опрацювання вірша Грицька Бойка “Хвастунець” (с. 114-115)
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Який настрій він викликав?
2) Словникова робота.
Читання кожної колонки згори вниз (“луною” за вчителем) і знизу вгору (“буксиром” із сусідом по парті)
Язик | Ящірка |
Хвалько | Мерщій |
Полюбляє | Хвалитися |
Хвастунець | Спіткнувся |
– Доберіть синоніми до слова мерщій (миттю, швидко).
– Серед поданих слів знайдіть спільнокореневі. (Хвалько, хвалитися)
3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
– З якою інтонацією прочитаєте слова Толі?
– З якою – слова автора?
4) Виразне читання вірша учнями.
– Кого назвали у вірші хвастунцем?
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Куди ішли діти?
– Що сказав Толя?
– Хто несподівано з’явився на дорозі?
– Якою була реакція Толі на появу ящірки?
– Як ви розумієте значення вислову “прикусити язика”?
Прикусити язика (жарт.) – утриматися від висловлювань; замовкнути.
6) Гра “Диктор телебачення”.
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
7) Гра “Добери риму”.
Молодець – … (хвастунець).
На став – … (сказав).
Не хвалюся – … (не боюся).
З дороги – … (під ноги).
У тривозі – … (на дорозі).
Навтік – … (язик).
Полюбляє – … (прочитає).
Є така – … (язика).
8) Робота за ілюстрацією.
– Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.
– Кого художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?
– Який настрій вони створюють? Як передають характер персонажів вірша?
– Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?
– Які малюнки створили б ви за сюжетом вірша?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
– Який характер цього твору?
– Який настрій панував сьогодні на уроці?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати виразно вірш (с. 114-115).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 95
1. Робота над скоромовкою
Йшов журавлик на лужок,
Вбрався в жовтий кожушок.
Кажуть бджілка і жучок:
– Дуже гарний кожушок.
2. Гра “Склади віршик”
– Складіть віршик за поданими римами:
____ зернята
____ бились
____ курчата
____ поживились
____ питати
____ крука
____ набрати
____ наука
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 97
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Бобре, друже, друже бобре,
Міст зробив ти дуже добре:
Не бредуть бобри у брід,
Майстрові кричать: “Привіт!”.
2. Гра “Зроби веселинку”
ХУДОЖНИЦЯ
Малювала тигра внучка:
Замість тигра вийшла… (Жучка).
От Кіндрат, так Кіндрат!
Зуб зламав об… (мармелад).
Кіт-рибалка у човні
Мріє на світанні:
– От якби зловить мені
Карася в… (сметані).
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 98
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Помережить морозець Для Миколки комірець.
Намалює для Мар’янки Квіти маку і рум’янку.
2. Гра “Звуконаслідування”
– Забивайте цвяхи: Гбду! Гбдо! Гбде!
Гбди! Гбда! Гбді!
Гбді!
– Імітуйте кінський тупіт: Птку! Птко! Птка! Птки! Птке!
Птки!
– Кидайте уявні тарілки партнерові: Кчку! Кчко! Кчке!
Кчка! Кчки! Кчки!