Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити учнів аналізувати, порівнювати, узагальнювати прочитане; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до рідного краю, його історичного минулого, прагнення пізнавати історію українського народу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою
В нас на ганку горобці –
Крихти їм несу в руці.
А сусідський хлопець Гліб
Вчора їм приносив хліб.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ
Хай не буде ні одної
Української людини,
Що не вміла б розказати
Про минуле України.
Р. Завадовий
– На сьогоднішньому уроці позакласного читання ми ще раз помандруємо у цікавий світ історії України.
Ви запитаєте: навіщо нам вивчати минуле, те, що було давним-давно, задовго до вашого народження?
Можливо, хтось може дати відповідь?
– Що ви очікуєте від нашого уроку?
– Про що б ви хотіли дізнатися?
– Людина повинна знати минуле своєї країни, знати і пам’ятати тих, хто жив раніше, хто створив і зберіг для неї рідний дім, землю і все, що є на
Українська земля – земля наших батьків і дідів.
Зануритися в далеке минуле нам допоможуть поезії Олександра Олеся із його книги “Княжа Україна”.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота над поезією “Заспів”
1) Бесіда за прочитаним.
– Як наші пращури взаємодіяли з природою?
– Які боги згадуються у цьому уривку? Чим вони займалися?
– А що робили тим часом представники “нечистої сили”?
– Яка роль була відведена у всьому цьому людині?
– Знайдіть фрагмент, який повторюється в уривку декілька разів.
2) Гра “Дивокрай”.
– Угадайте богів та міфічних істот з фрагменту “Заспів” за цитатою або описом.
– “… І ходив-блукав до ночі / Синім степом без дорог…”. Дажбог)
– Представники “нечистої сили”, які жили у лісі. (Лісовик, мавки)
– “… По пустелі лісовій… / літав на крилах, грав на кобзі золотій…”. (Стрибог)
– Представники “нечистої сили”, які жили на річці. (Русалки, хануни-водяники)
– “… Часом плакав, як дитина, / Часом сурмами будив…”. (Перун)
– “.. .Пас овець гладких, / Відганяв вовків від них.” (Волос)
2. Фізкультхвилинка
3. Робота над поезією “Україна в старовину”
– Які найменування рослин зображені в уривку?
– Чи всі вони є частиною природного фонду України у наш час?
– Які тварини описані в уривку? Кого із них занесено до Червоної книги України?
– Чим займалися первісні українці?
– Як ви розумієте останню строфу фрагмента?
4. Робота над поезією “Початки Києва”
– Які племена населяли нашу територію того часу?
– Яким було їхнє життя?
– Як вони ставилися до релігійних вірувань, до сусідів, до ворогів?
– На якому місці було побудовано Київ?
– Хто був причетний до цього?
Тестування
1. Як називався народ, що оселився над Дніпром?
А) Русичі;
Б) поляни;
В) древляни.
2. Ким були предки киян?
А) Хліборобами, ловцями, пастухами;
Б) хліборобами, каменярами, пастухами;
В) мисливцями, хліборобами, рибалками.
3. Яким було життя предків?
А) Як у пеклі;
Б) як у саду;
В) як у раю.
4. Які боги стерегли наших предків?
А) Перун і Волос;
Б) Перун і Дажбог;
В) Волос і Стрибог.
5. Що було раніше на місті Києва?
А) Ліс;
Б) гора;
В)море.
6. З ким поет порівнює Дніпро?
А) 3 батьком;
Б) з братом;
В) з дідом.
Відповіді: 1б; 2а; 3в; 4а; 5б; 6а.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чи сподобався вам урок?
– Що вас вразило, схвилювало?
– Чи справдилися ваші очікування?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Наступний урок позакласного читання проведемо за темою “Шевченкове слово в віках не старіє…”.
Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.