Трагедія роду Половців у романі Юрія Яновського “Вершники”

Коли Юрій Яновський читав книжку і хотів її оцінити, він питав себе: “Чи взяв би ти її в далеку путь… чи дасть вона тобі мужність і радість, щирий захват і приємний біль мудрості?” У словах цих не тільки естетична програма письменника. Це – девіз його життя!

Ю Яновський належить до покоління тих письменників, які відкривали нові теми, шукали нові форми, йшли незвіданими шляхами. В українську літературу він увійшов як натхненний романтик. Романи Яновського про громадянську війну – це величезні поеми у прозі, вони світяться сонцем,

їхні високі вітрила гудуть пружною силою степових вітрів.

Саме таким твором увійшов в українську літературу роман “Вершники”. Три роки плідної праці, три роки Ю. Яновський вкладав усю свою душу в роман-сповідь, щоб донести до наступних поколінь жахливу трагедію братовбивчої війни, три роки глибоких роздумів про долю України.

Як бачимо, у творі розгортається величезна панорама класових битв часів громадянської війни на Україні. Особливістю роману є те, що автор не дотримується хронологічної послідовності подій.

Зміст роману відзначається багатством, досконалістю художньої форми. Твір складається

із восьми сюжетно завершених новел, які об’єднані в одне ціле спільністю теми – трагедія цілої родини Половців, яких революція розкидала на різні ідеологічні фронти.

Починається роман “Вершники” новелою “Подвійне коло”, яку можна назвати ще одним “листом у вічність”. Про що цей лист? Насамперед, про трагедію людської душі, що переступила святі закони Господніх заповідей і вчинила непрощенний гріх – братовбивство.

Перед нами брати Половці, сини “чесного чорноморського рибалки” Мусія Половця, котрі визначилися на своєму життєвому шляху ще до початку революції; жили відповідно до своїх намірів, уподобань, світобачення. Чи можемо ми засуджувати того ж Андрія – офіцера царської армії, чи Оверка – палкого прихильника української національної ідеї, чи Панаса, вільного, як вітер, і непокірного, чи Івана, який “працював на заводі й робив революцію”? Звичайно, ні! Всі ми різні й маємо право на свою точку зору і свій вибір.

Родина Половців була по-своєму щаслива. Старий батько, людина мужня й мудра, вчив своїх синів щиро поважати родинні традиції, бо “тому роду не буде переводу, в котрому брати милують згоду”.

Скупими штрихами змальована постать старої Половчихи. Її портрет немов вирізьблений із граніту, “вона була висока та строга, як у пісні…” Здається, шо вона “маяк невгасимої сили”. Не випадково Ю. Яновський вдається до узагальнюючого порівняння Половчихи зі скелею: “…мати стояла на чолі родини… мов скеля в штормі”.

Усі ми, безперечно, розуміємо, що значить злагода в сім’ї. Міцна родина – міцна держава. Тому революція, прогримівши над нашою землею у листопаді 1917-го, розвела людей по різні боки, поділила на табори, які ворогують між собою. Доля братів Половців у цей важкий, трагічний період історії склалася відповідно до їхніх поглядів, і це призвело до розриву родинного кола.

Рубали шаблі, “летіли голови, як кавуни”, “хряскотіли кістки”, “кружляв задушливий шторм степу” і брат убивав брата. Залишилися живими тільки Іван, командир інтернаціонального полку, та підліток Сашко.

Це і є друге коло битви, без шабель і гвинтівок. Закономірно, що в цій боротьбі перемагає “правда бідних”, у яку так вірив сам Ю. Яновський.

Роман “Вершники” висвітив громадянську війну як кров, смерть і горе народу, а не як масовий героїзм і подвиги. Винищуються люди, руйнуються міста і села, знищуються устояні віками духовні цінності. Трагедія України не менша: українець-махновець зі словами звинувачення: “Ну що – України тобі хочеться?” – повстає проти українця-петлюрівця. Пригадуються мудрі слова Т. Шевченка:

Того ж батька, такі ж діти, Жити та брататься, Ні, не вміли, не схотіли, Треба роз’єднаться.

На тлі жорстокого часу брати Половці не стають менш жорстокими. Вони не стали зрадниками чи боягузами, а стали завзятими ворогами, які в ім’я примарних ідей вбивали один одного. Трагедія у романі – потрійна – це трагедія роду, матері, України.

Трагедія, що потім ще довго відлунюватиметься голодомором, смертями, репресіями.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Трагедія роду Половців у романі Юрія Яновського “Вершники”