І семестр
З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА
НАРОДНІ ДИТЯЧІ ПІСНІ ТА МАЛІ ЖАНРИ
Урок 7. СКРИНЬКА ПІСЕНЬ-ІГОР. ПОДОЛЯНОЧКА (ДИТЯЧА НАРОДНА ГРА)
Мета: розширювати в учнів уявлення про народні дитячі ігри; учити аналізувати зміст і форму гри; пояснити учням, яке значення мають ігри й забави у житті дітей для зміцнення здоров’я; виховувати повагу до надбань українського народу.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на кращого розповідача закличок.
III. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Читайте виразно, не поспішайте!
Зголоднів
– От коли б дістати смалець! –
Вказівний за ним зітхає:
– Смалець що! Крупи немає. –
А середній мовить тихо:
– Що крупа! Без хліба лихо. –
Підмізинний ледь не плаче:
– Отаке життя ледаче! –
А мізинець:
– Годі, братця,
До роботи треба браться.
Т. Коломієць
2. Будьте уважними!
– 3 и я плаваю у морі,
Зі – мишей ловлю в коморі. (Кит – кіт)
– Люблять нас усі збирати,
Після дощику в ліску.
А як букву г відняти,-
Будем плавати в ставку. (Гриби – риби)
– Я дерево вічнозелене,
Росту майже всюди.
Перестав
Давати воду буду. (Сосна – насос)
– Він у бурю, в хуртовину
Виростає біля тину.
Коли ж з на н змінити, –
Можна в ньому буде жити. (Замет – намет)
– На неї птах сідає,
Вона його гойдає.
А г на б змініть –
Звірятком стане вмить. (Гілка – білка)
– Коли я з д – росту на гілці,
Коли ж із т – пливу по річці. (Плід – пліт)
3. Робота над лічилкою
Бджілки в поле полетіли,
На пахучі квіти сіли,
Стали в вулик мед нести.
Ми гуляєм – ти лови!
– Де і навіщо ми використовуємо лічилки?
Фізкультхвилинка
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– У які ігри ви любите грати?
– Змалечку через ігри і забави маленька людина входила у життя. Через них вона дорослішала, набувала практичного досвіду. У численних народних іграх українських дітлахів відобразилося все: історія народу, його світогляд, традиції та деталі побуту.
Як ви вважаєте, гра – це пустощі?
Це своєрідне мистецтво. В іграх передається характер народу, виховуються дружні стосунки, чесність, повага, спритність, кмітливість. У грі змагаються, пізнають одне одного. Гра дає радість, бадьорить дітей. Рухатися, бігати, гратися означає жити.
Народна мудрість говорить: “Як дитина бігає і грається, так їй і здоров’я усміхається!” Народ свято береже свою мову, пісню і, звісно ж, гру.
– Прочитайте запис на дошці.
Хочеш бути красивим – грайся!
Хочеш бути щасливим – грайся!
Хочеш бути здоровим – грайся!
V. ОПРАЦЮВАННЯ ДИТЯЧОЇ НАРОДНОЇ ГРИ “ПОДОЛЯНОЧКА” (с. 11)
– Які слова промовляють у грі?
– Що має робити дівчинка-подоляночка під час гри?
– Розкажіть про це за малюнком, використовуючи виділені слова.
– Уявіть себе подоляночкою. Розіграйте її поведінку.
– Знайдіть у слові подоляночка ім’я дівчинки.
– Знайдіть пестливі слова в тексті пісні-гри.
– Яке порівняння вжито в тексті?
– Оберімо ведучого за допомогою лічилки.
Еники, беники, їли вареники,
Еники, беники – квас,
Вийшов старенький Тарас.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися про ігри?
– Яку народну гру розучили в класі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Пограти в гру “Подоляночка” з друзями.