“Шляхетний дух, шляхетний ум… ” (За поезією Р. Бернса “Чесна бідність”)

1. Улюблений поет шотландців. (Він належав до селянства, розумів потреби і проблеми бідних трудівників. Бідність і простоту Бернс протиставив етикету і пихатості аристократів. В його поезії яскраво відображений побут дрібних землевласників і фермерів Шотландії другої половини XVIII століття.)

2. Шляхетність – не в багатстві і не в походженні. (Чесну бідність Р. Бернс возвеличив як одну з найголовніших людських чеснот:

Хай бідні ми, хай злидні ми,

Не маємо нічого,

А будьмо чесними людьми

Й не біймося нікого.

Такий вірш могла

написати людина смілива, впевнена в собі і в підтримці своїх однодумців. Справді, Берне був дуже популярним серед простого люду. Шотландцям подобалися бадьорий тон, національний характер, мова вірша, якою говорили шотландські фермери. До того ж пісні Бернса за формою близькі до шотландської народної балади:

Що з того пустого

Дворянства гербового?

Шляхетний дух, шляхетний ум

Шляхетніш того всього.)

3. Заклики до братерства. (Бернс не був революціонером у прямому розумінні цього слова. Однак окремі його вірші співзвучні з гаслами французької революції. Просто і невимушено закликав поет до братерського

єднання всіх чесних бідних людей:

Нічого, нічого,

Діждем ладу нового,

Торжествуватиме весь світ

Братерства перемогу!)

4. Цінність вірша Р. Бернса. (Вірш “Чесна бідність” цінний з точки зору історії і культури Шотландії за певної історичної доби. На тому етапі розвитку траплялися настрої, описані Бернсом. Та поет не стверджує, що вони і мають бути такими. Може, не треба хизуватися бідністю, якщо можна спробувати позбутися злиднів? Тоді буде більш достойний привід для веселого настрою.

А от чесність не завадить нікому – ні бідним, ні багатим. Час об’єднуватися розумним і мудрим. Можливо, і світ від цього помудрішає.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Шляхетний дух, шляхетний ум… ” (За поезією Р. Бернса “Чесна бідність”)