Що мене найбільше вразило в новелі Ю. Яновського “Лист у вічність”
Юрій Яновський… Коли читаєш у літературній критиці, що він був романтиком революції, то для нас, людей, які живуть у третьому тисячолітті, це не зовсім зрозуміло. Чому?
Мені здається, тому, що твори Ю. Яновського треба вміти читати. За описуваними фактами треба побачити ту деталь, яка вкаже на позицію автора щодо зображуваних подій. Віра у революційне оновлення людини була сильною у багатьох людей того часу, і багато хто із них був розчарований тією революцією і
На мою думку, до них належить і Юрій Яновський.
Роман “Вершники” вразив мене перш за все багатою символікою, оригінальністю і динамічністю мови. Читаючи його, весь час перебуваєш у напруженні, щоб не пропустити щось важливе. Адже кожна новела – це незвичайна розповідь про незвичайних людей.
Такою є новела “Лист у вічність”.
Баладою про подвиг назвала б я цю новелу – про подвиг тих безіменних людей 20-х років XX століття, які гаряче вірили в торжество нових революційних ідеалів. їхньому героїзмові і мужності присвятив Ю. Яновський свою новелу “Лист у вічність”, назва якої,
Безіменний листоноша вразив мене неабиякою відповідальністю за всенародну справу, глибокою ненавистю до ворогів, усвідомленням свого обов’язку перед народом, стійкістю, готовністю до самопожертви і вірою в щасливе майбутнє свого народу. Ці почуття були притаманні і Ю. Яновському, вони і сьогодні доречні, бо за усіх часів і за всіх обставин характеризують його як людину відповідальну, як патріота.
“Лист у вічність” – це життя листоноші. Листоноша – це символічний образ, бо символізує маленьку, непомітну людину, яка вірить у перемогу правди. Щоб осмислити його подвиг, потрібно вчитуватись у кожну фразу, бо і фрази у новелі теж мають свою символіку.
Ю. Яновський пише: “Лист у вічність пішов разом із життям, як світло від давно згаслої одинокої зорі” – це фраза-символ безсмертя тих, хто гинув за революцію з вірою у краще життя народу.
Ось такі думки сповнювали мене після прочитання новели Ю. Яновського “Лист у вічність”.