У святкові дні греки влаштовували грандіозні спортивні змагання. Найзнаменитішими були в Олімпії, що знаходиться у мальовничій долині Пелопоннесу. Ігри проводилися раз на чотири роки на честь бога Зевса Олімпійського; звідси й походить їх назва.
На Олімпійських іграх найсильніші грецькі атлети змагалися з бігу, стрибків, боротьби, кидання диска, метання списа, кулачного бою. Найнебезпечнішими змаганнями були перегони колісниць, запряжених четвериками коней. Треба було 12 разів об’їхати арену іподрому.
Візники, стоячи на колісницях,
Судді нагороджували переможців вінками з галузок маслинового дерева. Коли переможець повертався додому, усе населення міста виходило йому назустріч. На знак того, що він прославив свою батьківщину, йому зводили статую.
Вважалося, що змагатися в іграх могли всі вільні елліни. Та до ігор треба було готуватися кілька років, а селяни й ремісники не могли приділяти спорту багато часу. Тому в іграх брали участь в основному заможні люди.
Купити бігових коней могли тільки найбагатші греки. Переможцем на
Жінкам з’являтися на Олімпійських іграх було суворо
Заборонено під страхом смертної кари. На час Олімпійських ігор припинялися війни в Греції. Десятки тисяч людей їхали до Олімпії на візках і верхи, йшли пішки, пливли на кораблях. Збиралися глядачі не тільки з самої Греції, а й з її колоній.
Навколо Олімпії виростало ціле місто з наметів. Щоб побачити змагання, глядачі сідали на пагорбах, які оточували долину. Гучними криками вони підбадьорювали атлетів, котрі змагалися.
На Олімпійські ігри приїздили письменники й поети, щоб прочитати свої Твори перед тисячами слухачів, які зібралися з усього еллінського світу. За переказом, Геродот тут уперше читав уголос свою “Історію”.
Греки лічили роки від перших Олімпійських ігор, які, за переказом, відбулися в 776 році до н. е. В “Іліаді” Гомера розповідається, як Ахілл започаткував ігри, присвячені пам’яті свого друга Патрокла, вбитого троянцем Гектором. Герої змагалися в їзді на колісницях, кулачному бої, звичайному бігу, метанні важкого диска, списа, стрільбі з лука. Поема Гомера – перше літературне джерело, що розповіло людству про спортивні змагання в’Стародавній Греції.
Літературні джерела розповідають про олімпійців, які бігали швидше від зайця. Наприклад, спартанець Ладас бігав, не залишаючи на піску слідів. Юний Полімнестор із Мілета легко наздоганяв кіз, яких випасав на горах, і навіть ловив зайців.
З історії ми знаємо довжину відстані від містечка Марафон до Афін – це приблизно 42 кілометри. Першим цю дистанцію подолав відомий з переказів воїн полководця Мільтіада – Фідіппід. Він мав повідомити своїх земляків про блискучу перемогу війська над персами.
Було це у 490 році до н. є. Коли Фідіппід прибіг на міську площу, він зміг вимовити лише два слова: “Ми перемогли!” і впав мертвий.