ПАСПОРТ ДО ТЕМИ
Родинно-обрядові пісні – найдавніші за походженням, пройшли багатовіковий розвиток і побутують у народі до наших днів. Родинно-обрядові пісні супроводжують людину все життя – від народження й до смерті.
Цикли:
- весільні; колискові; плачі й голосіння.
Найбільш різноманітним серед родинно-обрядових пісень є весільний цикл. Він органічно входить у весільне дійство, яке умовно можна поділити на дві частини – до шлюбу і після. Весільні пісні – це пісні, які виконують під час шлюбного обряду.
У піснях
В процесі весілля лунають різноманітні жартівливі пісні, так звані передирки, – вокальні змагання між дружками, світилками, боярами, свахами. Деякі з весільних пісень (“Ой чоботи, чоботи ви мої”, “Дівчино моя, переяславко”) міцно увійшли в народний побут і продовжують жити поза весільним обрядом.
Колискові
У деяких піснях розкривається внутрішній стан жін – ки-матері, світ її почуттів і переживань.
Ще один різновид родинно-обрядового фольклору – Плачі й голосіння : їх виконували в похоронному обряді у формі прощальних речитативів. Останнім часом вони втрачають свої ритуальні ознаки і перетворюються на прощальні промови.
Обрядові пісні сьогодні не можна розглядати лише як пам’ятки давнини, що донесли до нас поступовий процес виникнення й розвитку характерних національних рис українського фольклору. Вони не втратили своїх гуманістичних та естетичних можливостей і ще довго служитимуть справі виховання нових поколінь.