6 клас
(за оповіданням “Перший раз”)
II варіант
В своєму оповіданні “Перший раз” Тимофій Гнатович Бордуляк розповідає про життя трудового селянства: побут, працю, звичаї та повір’я. Він правдиво зображує це життя, бо сам з простої селянської сім’ї.
В оповіданні головна героїня – дівчинка Параня якій “минав чотирнадцятий рік життя”. Вона живе з матір’ю і старшим братом. Мати дівчини “була убогою вдовою, мала всього хатку з огородцем і один загінчик поля”. Тож вони були бідні.
Щоб прожити, мали робити
В перший день жнив в перший раз іде на поле працювати разом з матір’ю і братом Параня, яка сприймає працю як свято. “Коли зачинаються жнива, тепер хіба самі лінюхи сплять, ті, що не хочуть робити”, – каже дівчина. Вона горда тим, що її прийняли до свого гурту “дівчата-відданиці”, бо вона вже доросла і іде з серпом
Автор поетично змальовує працю на полі, веселі розчервонілі обличчя. Праця робить людину гарною, ось і у Парані від праці личко… зарум’янилось, короткі перстінчики волосся розбурхались і, мов віночок, окружили її чоло. Мати милується нею, горда тим, що в неї працьовита донечка, мріє про її щасливу долю: “Так і Параню хтось посватає”, може, навіть якийсь багацький син… Бо ж з неї робиться красна дівчинка, а яка роботяща”. В нашого народу споконвіку користуються повагою працьовиті люди.
Багато складено про це пісень, прислів’їв. Я теж бачив, що коли людина працює, стає красивішою. Я допомагаю бабусі, коли приїжджаю в гості.
Одного разу відкидав сніг на подвір’ї, а коли зайшов до хати, подивився в дзеркало і побачив там такого хлопчину – очі горять, щоки рум’яні. Аж сам собі сподобався.