Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з опрацьованого розділу; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність емоційно реагувати на художнє слово, розмірковувати над текстом; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором:
– накрапає дощ (тихо);
– дощ пускається сильніше (голосніше);
– злива (голосно);
– дощ слабшає (тихіше);
–
Гава годувала
Гавенят на ганку.
Все приготувала
Гава для сніданку.
Гогель-могель, агрус
І гарячі грінки,
Голубці і рибу,
І смачні тартинки.
2. Робота над чистомовкою
Язик угору – ша-ша-ша,
Наша Маша в ліс пішла.
Язик донизу – са-са-са,
Укусила в ніс оса.
Язик угору – ши-ши-ши,
Машу в лісі ми знайшли.
Язик донизу – си-си-си,
Вуса, вуса у оси.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “У художньому музеї”
Учні презентують свої малюнки до уривка з твору Астрід Ліндгрен “Малий і Карлсон, що
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Який розділ ми завершили вивчати?
Гра “Закінчи речення”
Твори, у яких про серйозне говориться з добродушною усмішкою, а вади й кумедні риси в характерах і поведінці героїв доброзичливо висміюються, називають… (гумористичними).
– У чому полягає особливість цих творів?
– Які з них вам найбільше сподобалися?
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Хто автор?”
Витівники” | Грицько Бойко |
Отакий у мене ніс” | Астрід Ліндгрен |
Малий і Карлсон, що живе на даху” | Микола Носов |
2. Робота в групі
Коротко переказати зміст гумористичних творів.
1-ша група – Грицько Бойко “Отакий у мене ніс”;
2-га група – Микола Носов “Витівники”;
3-тя група – Астрід Ліндгрен “Малий і Карлсон, що живе на даху”.
Фізкультхвилинка
3. Гра “Чи уважний ти читач?”. Тестування
1. Що хотіли випити до сніданку мама з татом героя вірша Грицька Бойка?
А) Меду;
Б) риб’ячого жиру;
В) кефіру.
2. Кому хлопчина дав м’яч?
А) Петрикові;
Б) Миколці;
В) Сашкові.
3. Яку казку читали малі витівники?
А) “Червона Шапочка”;
Б) “Троє поросят”;
В) “Вовк і семеро козенят”.
4. Кого боялися Валя і Петрик?
А) Вовка;
Б) крокодила;
В) павука.
5. Чим Малий прикрашав вежу із кубиків?
А) Зіркою;
Б) тюфтельками;
В) листочками.
6. Чим накрилися Малий і Карлсон, прямуючи до вітальні?
А) Пледом;
Б) килимом;
В) ковдрою.
Відповіді: 1) б; 2) а; 3) б; 4) а; 5) б; 6) в.
4. Гра “Упізнай автора”
– Була веселою, мала багату уяву, хист до жартів і вигадування цікавих історій. (Астрід Ліндгрен)
– Працював режисером, створив чимало мультиплікаційних, навчальних і наукових фільмів. (Микола Носов)
– Його смішинки про малят і звірят, шкільні й спортивні веселики, скоромовки-спотиканки, загадки дуже дотепні. (Грицько Бойко)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я вчився…
– Найбільше мені сподобалося…
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Пригадайте смішні випадки зі свого життя і розкажіть про них. Спробуйте написати гумористичний твір (оповідання чи вірш) про одну із цих пригод.