Особливості творчості Оноре де Бальзака

Бальзак – французький письменник, чия творчість стала своєрідним еталоном реалістичної прози першої половини XIX сторіччя. Він – найвеличніший романіст своєї доби, він – сама мудрість. Лише письменник такого масштабу, з глобальним мисленням міг сказати своїм сучасникам і майбутнім поколінням: “Майбутнє нації – в руках матерів”.

Народився Бальзак у, родині вихідців із селян. Двадцятирічний юнак упродовж наступних п’яти років видав під псевдонімом шість романів. Перший роман під його власним іменем був опублікований

під назвою “Останній Шуан”.

Ставши в літературі геніальним романістом, Бальзак добре знав, якою має бути його проза: “У прозі ми залишаємося на твердій землі, а в поезії повинні підніматися до неосяжних вершин”. Він міцно стояв на твердій землі і створював свої реалістичні шедеври.

Творчість Бальзака часто порівнювали з творчістю його сучасників. І зазвичай він не мав жодної негативної оцінки. У творах Стендаля, наприклад, більше стилю і більше поезії, але Стендаль за допомогою персонажів розкриває тільки свій внутрішній світ. А Бальзак створив, за словами Андре Моруа, цілий світ, який належить не тільки

його добі, а всій історії взагалі. Флобер дав життя кільком типам, яким судилося пережити довгі роки і десятиріччя. Що ж до Бальзака, то він створив дві тисячі чоловічих і жіночих персонажів різних професій і різних прошарків суспільства.

Це така собі чимала громада, де кожен, за висловом знавців творчості Бальзака, “виглядає реальніше, ніж у житті”.

Проте найважливішою особливістю творчості Оноре де Бальзака є те, що він не просто залишив нам величезну кількість романів і повістей, він передав нам історію цілого суспільства. Серед героїв його романів – лікарі, стряпчі, судді, державні діячі, повії, лихварі, світські дами та багато інших незабутніх образів. Більшість із них переходять з одного роману в інший, і це надає їм ще більшої реальності і життєвості, а заодно. і світу, в якому вони мешкають.

Ця бальзаківська правдивість інколи просто вражає. Не випадково серед відомих афоризмів письменника є й такий: “Секрет всесвітнього вічного успіху в правдивості”.

Щоправда, перші романи Бальзака були аж ніяк не пов’язані між собою. Це були окремі розповіді про окремі події і долі людей, і критики до них серйозно не ставилися. Бальзака це ображало і він вирішив докорінно змінити ставлення до своїх творів. Тоді й народився в уяві письменника план створення цілісної епопеї. “Мало бути просто людиною, – говорив він, – треба бути системою”. Ще раніше, читаючи Фенімора Купера, Бальзак захоплювався тим, як Куперові вдалося провести свого головного героя через низку окремих великих романів із життя індіанців Північної Америки.

Тож вихід для автора “Людської комедії” було знайдено. Сестра письменника Лора Сюрвіль згадувала, що якось Бальзак прийшов до неї і радісно вигукнув: “Поздоровте мене, я на вірному шляху до того, щоб стати генієм”. І справді, французький романіст Оноре де Бальзак став генієм, давши можливість французькому суспільству стати істинним істориком, а собі відвів скромну роль його секретаря.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Особливості творчості Оноре де Бальзака