Образ Одіссея

Образ Одіссея несе в собі нові, порівняно з героями “Іліади”, риси. Біографія героя спочатку належала до авантюрноказкових сюжетів з розповсюдженими фольклорними мотивами та не була пов’язана з подіями Троянської війни. У Гомеровому епосі ці мотиви доповнюються новими ідеями: повернення на батьківщину, любов до родинного вогнища, страждання героя через гнів богів.

Не випадковим є ім’я героя (Одіссей – “ненависний богам”, “той, хто зазнав гніву”).

В історії Троянської війни йому відводиться важлива роль. Герой

бере участь у всіх вирішальних епізодах війни, без нього не приймається жодне важливе рішення. Йому вдається визначити місцезнаходження Ахілла, захованого Фетідою; до початку війни він намагається вести мирні перемовини з троянцями.

Особлива роль Одіссея в останні роки війни (розвідка з Діомедом у ворожий табір, викрадення Палладію – оберегу Трої; ідея спорудження дерев’яного коняпастки).

Одіссей, герой Троянської війни, тепер постає перед нами як мандрівник мимоволі, відкривач нових земель. Він вправно володіє і мечем, і веслом, і знаряддями праці, і словом. У цьому образі втілено народне начало.

Дослідники

називають Одіссея “хитромудрим”, “мудрохитрим”, “за розумом рівним Зевсові”, підкреслюючи його дипломатичний талант, дар ораторського мистецтва, далекоглядність, обережність та передбачливість. Він жорстокий у своїй помсті, як жорстокі інші герої далеких і суворих часів “дитинства людства”. Але визначальною рисою характеру Одіссея є любов до батьківщини.

Навіть на безсмертя герой не згоден проміняти свою Ітаку, сім’ю, дружину, сина.

Схематичний образ Одіссея, головного героя поеми.

ОДІССЕЙ –

Цар острова Ітаки.

Його батько – хитрий СІЗІФ (ЛАЕРТ).

Його дід – Автолік.

Його прадід – бог ГЕРМЕС

(покровитель вправних та спритних).

Його багатства – отари.

Чому боги вирішили повернути героя на батьківщину? Боги вчинили так не з милості, а побоюючись, що Одіссей повернеться додому наперекір долі, всупереч їхній волі. Сміливість, хоробрість, самостійність і мужні спроби самоствердження Одіссея змушують богів прислухатися до бажання героя і допомогти йому.

Ідеалом для Гомера залишається патріархальна простота звичаїв, “батьківські стосунки” між господарями та слугами. Симпатії поета на боці представників знаті, які щиро турбуються про благополуччя вітчизни і вважають для себе ганебним працювати. Гомер щиро милується Навсікаєю, дочкою царя Алкіноя, яка пере білизну на всю численну сім’ю, дружиною Одіссея, “розумною” Пенелопою, “богинею серед жінок”, що дбайливо веде господарство, займається прядінням, тканням.

Пенелопа змальована в поемі як зразок вірності та сімейного доброчинства, благородства.

Двадцять довгих років чекає Пенелопа на повернення чоловіка. Вона турботлива мати. Коли Телемах вирушив на пошуки батька, переживає за нього та застерігає від нерозважливих вчинків.

У протистоянні з женихами вона діє за допомогою хитрості. Упродовж трьох років вводить їх в оману. За підказкою Афіни Паллади вона влаштовує змагання з лука, в якому від руки Одіссея і гинуть усі женихи. Дружині Одіссея також притаманні розсудливість та обачність. Коли Одіссей вирішує відкритися їй, Пенелопа спочатку хоче впевнитися, що перед нею справді її чоловік.

У образі Пенелопи втілений ідеал жіночого благородства та вірності.

Одіссея – багате на події та пригоди життя, узагальнений образ мандрівника


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Образ Одіссея