Образ Богдана Хмельницького в усній народній творчості – ІІІ варіант

10 клас

ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

III варіант

За всю історію здобування нашою країною волі було багато сміливих козаків. Та не знайдеться, мабуть, людини, яка б не знала та не чула про Богдана Хмельницького. Цей талановитий полководець, гнучкий дипломат і щирий патріот України очолив визвольну війну 1648-1654 pp., яка була зумовлена тим, що польська шляхта поневолювала український народ.

Перетворювала козаків і вільних селян у кріпаків, насильно вводила католицьке богослужіння в церквах. Визвольна війна почалася з перемог під Жовтими

Водами та Корсунем.

У пісні “Чи не той то хміль” оспівується ця перша перемога Богдана Хмельницького над польсько-шляхетським військом. Він виступає у пісні як втілення патріотизму народу, його сили й радості від здобутої перемоги. Починається ця пісня паралелізмом: “Хміль – Хмельницький”, який повторюється з деякими варіаціями тричі.

Цей засіб вжито, щоб підкріпити висловлену думку.

Спочатку Хмельницький “з ляхами б’ється”, потім “ляхів рубає” і нарешті “ляшенків тисне”. Хміль у народних піснях – символ молодості, буяння сили. Джерело молодечого запалу і сили

Хмельницького – в повсталому народові, на допомогу, якому він змушений був запросити ненадійного союзника – кримську орду:

А я ляхів не боюся

І гадки не маю –

За собою великую

Потугу я знаю.

Іще й орду татарськую

За собою веду, –

А все тото, вражі ляхи,

На вашу біду.

Після битви вже відчувається почуття зневаги і презирства до вражих ляхів:

Гей, не один лях лежить

Головою в воду…

Гей, не один лях лежить,

Вишкіривши зуби…

В іншій пісні “Гей, не дивуйте, добрії люди” згадується і Богдан Хмельницький, і Жовтоводська битва, де завдяки військовому таланту нашого гетьмана український народ здобув першу перемогу. В єдності і мужності народних мас великий гетьман відчув велику силу:

Нуте ж, козаки, у скоки,

Зберімося в боки

Загнали ляхів за річку Віслу,

Що не вернуться і в три роки.

Уяву про важке становище України напередодні визвольної війни 1648-1654 pp. дає народна пісня “Розлилися круті бережки”:

Гей, гей, похилилася

Чогось наша славна Україна

Гей, гей, засмутилася.

Не забув український народ свого героя. У Києві напроти Софійського собору є величний пам’ятник Богдану Хмельницькому. На красивому коні, що ніби рветься у бій, сидить славний козак, який, легко натягнувши повідця, стримує його.

Та не лише цим ми віддаємо шану, а ще й тим, що зберігаємо і знаємо пісні про наше минуле. І найголовніше – тим, що виконали його мрію, стали незалежними!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Образ Богдана Хмельницького в усній народній творчості – ІІІ варіант