Образ Богдана Хмельницького в усній народній творчості – V варіант

10 клас

ТВОРИ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

V Варіант

В історії України постать Богдана Хмельницького невід’ємна від найсвятіших прагнень українського народу до волі, щастя, справедливості. Саме з Богданом Хмельницьким пов’язане становлення української нації. Його внесок в історію рідного народу полягає у визволенні придніпровських земель з-під ярма польських магнатів, у збереженні мови і культури, будівництві української держави:

Лядськую славу загнав під лаву,

Сам бравий козак гуляє.

Ім’я великого сина українського

народу Богдана Хмельницького стало для народу своєрідним символом волі та боротьби. Тому з такою гордістю і любовю звучать слова пісні:

Чи не той то хміль, що коло тичин в’ється?

Гей, той то Хмельницький, що з ляхами б’ється.

Діяльність гетьмана Хмельницького мала надзвичайно важливе значення для історичної долі україніко го і російського народів. Досвідчений воїн і дипломат, визначний державний діяч, один з найосвіченіших людей свого часу, Хмельницький, без сумніву, належить до найвидатніших постатей історії не тільки української, але й світової. Це вже добре розуміли сучасники гетьмана, вважаючи

його національним героєм, порівнюючи з Олександром Македонським.

Визначний політичний діяч і полководець Англії сучасник Хмельницького Олівер Кромвель у своєму листі звертався до нього: “Богдан Хмельницький, божою милістю генералісимус греко-східної церкви, вождь усіх козаків запорозьких, пострах і викорінювач польського дворянства, скоритель фортець, винищувач римського священства, гонитель язичників і антихриста…”. У цьому, можна сказати, історичному визначенні гетьмана розкривається краса героїзму і величі подвигу славного сина України, легендарного воїна і патріота. Ось як підкреслює велич гетьмана ародна пісня:

Гей, поїхав Хмельницький ік Жовтому Броду,

Гей, не один лях лежить головою в воду.

Ніхто так, як він, не зумів відчути душу народу, його найпотаємніші прагнення і думи. І народ увічнив його образ у своїх думах і піснях:

Ой спасибі тобі, Хмелю,

Й превелика шана,

Що врятував Україну

Від польського пана…

Саме в особі Хмельницького український народ дістав такого велетня духу, який ясно розумів історичну ситуацію і бачив мету своєї діяльності в інтересах народу:

А я ляхів не боюся і гадки не маю,

За собою великую потугу я знаю…

І саме на народні маси, козацькі низи спирався він у здійсненні своєї мети – визволити український народ від поневолення, утворити українську державу. Він говорив послам королів і царів, що “народ, ним очолюваний, є народ волелюбний і завжди готовий умерти до єдиного за свою волю”.

Таким був і сам Хмельницький. Високі громадянські ідеали, в ім’я яких невтомно боровся з ворогами свого народу Богдан, благородна мета визвольної війни, яку він очолював з 1648 до 1654 p., показали його важливе місце в історії українського народу.

У народних думах він виступає як мудрий полководець, захисник голоти, “козацький батько”. Хмельницький дбає, щоб “козакам козацькі порядки давати”, чинить справедливий суд над польсько-шляхетським запроданцем Барабашем:

Так гаразд добре й учинив:

Куму свойому Барабашу,

Гетьману молодому,

З пліч головку, як галку, зняв,

Жону його і дітей живцем забрав,

Турському султану у подарунку одіслав.

І раніше Хмельницький уже користувався особливим авторитетом серед козацтва – як низового, так і реєстрового; всебічно освічений і гострий розумом, він був добре знаний у польських колах, починаючи від короля і закінчуючи польськими управителями в Україні.

В особі Богдана Хмельницького український народ дістав такого вождя, який, як ніхто інший, розумів його потреби і бачив мету своєї діяльності у їх здійсненні:

Ей, гетьмане Хмельницький,

Батю наш, Зинов-Богдане чигиринський!

Дай Боже, щоб ми за твоєю головою пили да

Гуляли,

Віри своєї християнської у поругу вічні часи

Не подавали!

“Хмельницький та Барабаш”

Образ Хмельницького, відданого сина України, оспіваний не тільки в усній народній творчості, а й у творах багатьох письменників. Таких, як М. Старицький, Г. Сковорода, Л. Костенко, І. Франко та ін.

У романі Н. Рибака “Переяславська Рада” створено образ великого гетьмана, що присвятив своє життя розв’язанню двох основних завдань: визволенню України від чужоземного ярма і об’єднанню України з Росією. Про це співається й у народній думі, що є епіграфом до твору:

Ой Хмельницький Богдане, гетьмане,

Добрий розум тобі дався,

Що короля і султана,

І кримського хана

Ти відцурався

Та з Москвою навіки об’єднався.

Вболіваючи за долю України, Хмельницький дбав про те, щоб її не розшматували турки і татари, щоб шляхта не забрала в народу найсвятіше – християнську віру.

Велич людини і пам’ять про неї визначаються її ділами. Життя Б. Хмельницького було віддане Україні, її народу, збереженню єдності і миру між українським і російським народами, і це забезпечило йому видатне місце не лише у вітчизняній, а й у світовій історії, у нетлінній пам’яті рідного народу. Нещодавно весь український народ широко відзначав 400-річчя з дня народження славного сина України.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Образ Богдана Хмельницького в усній народній творчості – V варіант