Новий погляд на “маленьку людину’ в оповіданнях А. П. Чехова

І. Звернення до проблеми “маленької людини” російських письменників О. С. Пушкіна, М. В. Гоголя, Ф. М. Достоєвського, А. П. Чехова (заклик Гоголя полюбити, пожаліти “маленьку людину” такою, яка вона є; прагнення Достоєвського побачити в ній особистість; пошук Чеховим винного не в суспільстві, а в самій людині).

ІІ. Новий поворот старої теми.

1. Висміювання “маленької людини” (обертання сміху на трагедію, коли Чехов показує, що Черв’яков насолоджується приниженням; він умирає не від страху, а від того, що його позбавили насолоди

принижування (генерал же йому пробачив); висновок Чехова: Черв’яков – це холопська натура).

2. Перетворення героя оповідання “Людина в футлярі” Бєлікова на обмеженого міщанина (страх перед справжнім життям і прагнення Бєлікова сховатися від нього; відмова собі у всіх радощах; отруєння життя не тільки собі, а й оточуючим; небезпека Бєлікова для суспільства: він душить усе живе).

3. Перетворення людини доктора Старцева на духовну потвору – Іонича (різноманітні інтереси, властиві інтелігентній людині, на початку життєвого шляху молодого доктора Старцева; поступове втрачання всього людського,

духовний занепад, замкнення у своєму світі, у якому найважливіше – гроші, карти і сита вечеря; руйнування обивательским середовищем усього кращого, що є в людині, якщо в самій людині немає внутрішнього усвідомлення протесту).

4. Відкриття Чеховим в своїх героях зла, яке породжує нове зло (холопи народжують холопів);

5. Краса гарної людини (“Боже мій, як багато в Росії гарних людей!”: герой оповідання “Стрибуха” доктор Димов, людина, яка живе для щастя інших; вмирає, рятуючи чужу хвору дитину).

ІІІ. Людина не повинна бути “маленькою”!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Новий погляд на “маленьку людину’ в оповіданнях А. П. Чехова