Мета: розширити й поглибити знання учнів про творчість видатної української поетеси Лесі Українки; продовжити ознайомлення учнів з літературною казкою; формувати вміння стислого переказу; вдосконалювати правильність, швидкість, виразність читання; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів, знаходити зображально-виражальні засоби опису героїв; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вечора вам кожного дня!
В школі з вами, як завжди,
Нехай буде мир і злагода в нас,
Нехай завжди квіти не в’януть для нас.
Кожному дню – безхмарного неба,
Кожній дитині веселощів треба,
Кожній оселі – щастя і хліба.
Нехай усміхаються люди щодня.
Доброго ранку! Доброго дня!
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Для ворони Каркарони
Чорний крук купив корону.
І тепер вже Каркарона –
Коронована ворона.
2. Гра “Доповни прислів’я”
Вода потекла, весну… (принесла).
Грак на горі – весна на… (дворі).
Зробив діло – гуляй… (сміло).
Стук, грюк, аби з… (рук).
Поспішити
І сам не гам, і другому… (не дам).
На язиці густо, а на ділі… (пусто).
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Лесі Українки “Давня весна”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Леся Українка є автором чудових казок.
Сьогодні ми опрацюємо літературну казку “Біда навчить”, автором якої є видатна українська письменниця та поетеса.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над заголовком казки. Гра “Передбачення”
– Прочитайте заголовок казки.
– Як ви його зрозуміли? (Людина вчиться на особистих помилках. Мудрість здобувається в роботі.)
– Як ви вважаєте, про що йтиметься в казці з таким заголовком?
2. Читання казки комбінованим способом (учитель – учні)
– Чи сподобалася вам казка?
– Який настрій вона у вас викликала?
– Які картини ви уявляли, слухаючи казку?
– Чому казка має такий заголовок?
3. Словникова робота
Гра “Блискавка”. Читання слів з карток
Тямив, громадили, цвірінькнув, чималенького, скрегоче, заскреготала, зоглядівся, птаства, дядина, господарський, притирився.
Читання тлумачення слів громадили, притирився, дядина у підручнику.
4. Фізкультхвилинка
5. Читання казки за логічно завершеними частинами
1) Читання І частини.
Гра “Бджілки”. Напівголосне читання першої частини, кожен – у своєму темпі
– Яку ваду мав горобчик?
– З ким він літав по дворі?
– Скільки зерняток знайшли горобчики?
– Що вони зробили?
– Де поділися їхні зернятка?
– Хто сказав ці слова: “Дурні бились, а розумні поживились”?
– Що сказав чужий горобчик курці?
– Над чим замислився наш горобчик?
– Чому курка не захотіла вчити горобчика?
2) Читання II частини.
Читання другої частини “ланцюжком”
– З якими птахами зустрівся горобчик?
– Що ви можете сказати про птахів?
– Яку характеристику можете дати кожному з них? Підтвердіть рядками з тексту. (Зозуля нечемна, бузько – жорстокий, гава – співчутлива, сова – хвалькувата, зневажлива, сорока-білобока – нерозумна, нещира, крук – мудрий, але не співчутливий.)
3) Читання III частини.
Гра “Губи на замку”
Мовчазне читання учнями тексту, кожен – у своєму темпі, ворушити губами заборонено.
– Чи змогли птахи допомогти горобчику? Чим саме? (Тим, що дали можливість самому здобувати життєвий досвід.)
– Що змусило горобчика до розуму приходити?
– Коли птахи почали поважати горобчика? (Коли він змінився.)
6. Робота з картками
Робота в парах
– Пригадайте текст та заповніть таблички, зважаючи на позитивні риси характеру героя та його недоліки.
Позитивні риси характеру | Недоліки в характері |
7. Гра “Розсипанка”
Робота в групах
Кожна команда отримує картку з однаковим завданням.
Завдання: зі слів зібрати прислів’я, вказати героя твору, якому належать ці слова.
1 група карток
Бились | Поживились |
Розумні | А дурні |
Відповідь: “Дурні бились, а розумні поживились”. Слова належать курці.
2-га група карток
І дурнем хто | Тобі |
Вродився згине | Той |
Відповідь: “Хто дурнем вродився, той дурнем і згине”. Слова належать сові.
3-га група карток
Навчати дурнів | Мудра |
Не на те | Щоб розуму |
Відповідь: “Не на те мудра, щоб дурнів розуму навчати”. Слова належать сові.
4-та група карток
Розуму знатимеш | Поки не |
Й не то біди | Матимеш |
Відповідь: “Поки біди не знатимеш, то й розуму не матимеш”. Слова належать крукові.
5-та група карток
Дорозі | На валяється |
Не | Розум |
Відповідь: “Розум на дорозі не валяється”. Слова належать крукові.
8. Фізкультхвилинка
9. Колективна робота. Складання плану казки
План
1. Жив собі горобець.
2. Безглузда білка.
3. Відмова курки.
4. Зозуля не захотіла вчити розуму.
5. Горобець утікає від бузька.
6. Гава сама не мала розуму.
7. Мудра сова дурнів розуму не вчить.
8. Сорока порадила жити без розуму.
9. Наука крука.
10. Горобчик став великим та мудрим горобцем.
10. Гра “Чиї це слова?”
– От не мала б роботи, чужих дітей розуму вчити! (Зозуля)
– А ти, голубчику, ліпше красти вчися, от як я, то тоді й розуму не треба. (Сорока)
– Та то я дякую вам, що ви такі дурні! (Курка)
– Не бачу! Чого притирився? І яка вас лиха година по дневі носить? (Сова)
– Тікай-но ти, поки живий! Я вашого брата!.. (Бузько)
– А я того розуму не дуже, Бог з ним! (Гава)
– Розум, молодче, по дорозі не валяється, не так-то його легко знайти! (Крук)
11. Робота в групах. Гра “Актори”
Учні готують виставу за казкою. Розігрують її у групах.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– На уроці я вчився…
– Найбільше мені сподобалося…
– Казка мене навчила…
– Урок завершую з… настроєм.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Приготуватися до читання твору за особами та переказу (с. 103-109). Відповідати на запитання рубрики “Чи уважно ти читав?” (с.
109).