Ім’я Оноре де Бальзака асоціюється із розвитком реалістичної літератури у Франції XІX століття. Письменник доклав багато зусиль для збагачення світової літературної скарбниці. Його сміливі та масштабні задуми втілювались у грандіозних творах. Бальзак суворо ставився до сучасної йому дійсності, він помічав вади суспільства та намагався дослідити причини, які їх спричиняють. В 30-их роках у письменника з’являється задум написати цикл творів, де всебічно висвітлювалось би життя французького суспільства.
А в 40-их роках Бальзак визначається
Тому намагається виокремити загальні типи та види, які існують в суспільстві. Така класифікація подібна до тваринної у природі. Бальзак, звичайно, розумів, що поведінка людей складніша, ніж у тварин. Тому задача
Бальзак планував створити 120 творів – картин людського життя. На жаль, він встиг написати лише 96. Епопея “Людська комедія” має три частини-етюди. Найбільша частина має назву “Етюди про звичаї”.
Саме в ній Бальзак дає класифікацію людських типів. Письменник вважав, що кожна особистість і суспільство в цілому проходять подібні стадії розвитку. Для того щоб об’єднати велику кількість творів в єдиний цикл, Бальзак використовував різноманітні методи.
Розглянемо прийом з “перехідними персонажами”. Наприклад, головний герой одного твору циклу з’являється в іншому творі, але вже в другорядній ролі. Також об’єднуючим фактором всіх компонентів циклу є саме життя у всіх його проявах. Частини “Людської комедії” спочатку не становили єдиний цикл.
Потім Бальзак задався ідеєю створення епопеї. Для цього він вніс в деякі твори правки. Цикл містить твори з ключовим значенням. В них письменник виявляє своє ставлення до проблем суспільства. Такою є повість “Гобсек”, в котрій письменник показує владу золота над людиною.
Але щоб зрозуміти задум автора “Людської комедії” мало прочитати програмовий твір “Гобсек”, треба ознайомитися і з іншими частинами епопеї.