Мета: вдосконалювати навички правильного, виразного читання; розвивати усне мовлення, пам’ять, фантазію учнів; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Ящірка від дощику
В щілинку під ліщинку
Швидко шмигнула.
Йди іще, дощику!
2) Робота над чистомовкою.
Ощик-ощик-ощик – накрапає дощик.
Іщить-іщить-іщить – він уже періщить.
Ить-ить-ить – аж гущавина шумить.
3) Робота над закличкою.
Іди,
Зварю тобі борщику,
В череп’янім горщику.
Мені – каша, тобі – борщ,
Щоб густіший ішов дощ.
2. Читання текстів П. Ребра “Гусакові панчішки” та І. Січовика “Гава”
3. Робота над загадкою
– Мене просять і чекають,
А як покажуть – утікають. (Дощ)
Народні прикмети
– Літнім ранком маленький дощ – удень гарна погода.
– Дощ, що почався крупними краплями, припиниться швидше, ніж дрібний.
– Від удару дощових крапель об поверхню води утворюються бульбашки – до тривалого дощу.
III. РОБОТА ЗА “ПІСЛЯБУКВАРЕМ” (с. 72-74)
1. Опрацювання
1) Читання вірша учнями.
– Чому бабуся переживала за свій город?
– Чому почали сохнути рослини?
– Як ви розумієте вислів “помідори вуха поопускали”?
– Що зробила Тетянка?
– Що здивувало Тетянчину бабусю?
– Чому Тетянка назвала свій дощик “голубим”?
Словничок
Ринва – труба для стікання води з даху.
2) Робота в парах.
– Доберіть родичів до слова дощ.
Дощик, сніг, ожеледь, злива, морошка.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки “Читай і збагачуй свої знання і вміння” (с. 73)
Читання “дощиком”
– Швидко читай, правильно вимовляй!
– Прочитайте, як може іти дощ. Від якого дощу ви заховаєтеся? А під яким дощиком можна погуляти?
– Марійка написала крейдою на тротуарі віршик, а дощик змив деякі букви. Спробуйте прочитати вірш, який написала дівчинка.
3. Опрацювання сторінки “Читай і світ пізнавай”. Читання вірша г. Бойка “Дощик, дощик” (с. 74)
1) Читання вірша учителем.
– Який настрій вірша?
2) Мовчазне читання вірша учнями.
– Чи зраділа природа дощикові? Доведіть.
– З чим порівнює поет дощові краплини? А що вам нагадують дощові краплинки?
3) Вибіркове читання.
– Які звуки природи можна “почути”, які картини “побачити”, коли читаєш цей вірш?
– Доведіть словами вірша.
– Як художник передав настрій вірша? Зачитайте відповідні рядки.
– Що роблять діти? Дайте відповідь рядками вірша.
– Вивчіть вірш або його частину напам’ять.
4) Виразне читання вірша учнями.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які твори прочитали на уроці?
– Чим вони вам сподобалися?