Останнім часом люди дуже часто згадують громадське суспільство та важливість його наявності у державі. Відомі особистості та політики нерідко називають розвиненість громадського суспільства мало не найголовнішим показником успішності всієї країни. Але далеко не кожен громадянин розуміє, що таке громадське суспільство і які прояви його існують. І навіть більш того, мало хто віддає собі звіт в тому, що необхідно робити для становлення ефективного громадського суспільстві в Україні, в той же самий час країна так сильно потребує перетворень
Перш за все, необхідно дати визначення цьому феномену. Громадське суспільство – це система недержавних та некомерційних інститутів, що забезпечують розвиток і самоорганізацію населення країни. Цими інститутами є громадські організації, профспілки, асоціації тощо. Проблема України в тому, що самі громадяни ще не так часто готові брати на себе відповідальність, об’єднуватися в колективи і займатися загальнокорисною діяльністю.
Через це величезним масивом проблем змушена займатися держава. При цьому на державну службу далеко не завжди йдуть працювати професіонали високого рівня. До того ж,
Але ситуація поступово змінюється. Наприклад, останнім часом в Україні з’явилося повноцінне громадське телебачення, яке віщає без оглядки на державне фінансування і думку власника, оскільки його в них просто нема. Це громадське телебачення є прекрасним прикладом того, як має функціонувати громадське суспільство – чесні журналісти об’єднуються і висвітлюють події рівно так, як вони і відбуваються.
Але телебачення – це лише мала частина нашого життя. Де ще має проявлятися громадське суспільство? Які конкретні поліпшення нас очікують у зв’язку з його появою? Як мені здається, важливим елементом громадського суспільства є професійні спілки.
В Україні профспілки нерозвинені, але вони дуже важливі. Нерідко керівництво компаній вимагає від своїх співробітників неправомірних дій, а у відповідь на небажання співробітників виконувати незаконні вказівки просто звільняє їх. В такому випадку робітник просто безсилий відстояти свої права.
У рамках профспілки він міг би підняти це питання з колегами, які допомогли б йому відстояти його, а заодно і свої права.
Приклади важливості громадського суспільства можна перераховувати безкінечно, на це можна витратити багато часу. На жаль, українська держава та її чиновники просто не справляються з поставленими перед ними завданнями і не можуть обслуговувати громадян якісно. Тільки об’єднання людей в недержавні та некомерційні організації допоможе об’єднати їх спільні проблеми воєдино, а потім і ефективно вирішити їх.
Тільки так можна побудувати сильну і комфортну для життя всіх громадян країну.