ЕМСЬКИЙ АКТ 1876 р

ЕМСЬКИЙ АКТ 1876 р. – мав причиною доноси Київського українофоба В. Юзефовича та інших, що зняли в офіційній російській пресі галас про сепаратистську політичну діяльність українців у “Південно-західному відділі Російського географічного товариства”. Комісія з міністрів внутрішніх справ і народної освіти, обер-прокурора синоду, шефа жандармів і Юзефовича в Петербурзі ухвалила заборониш: 1) ввіз українських книжок і брошур з-за кордону; 2) друкування і видання українських творів і перекладів у Російській імперії (крім історично-документальних

та оригінальних художніх творів, останні за дозволом цензури і тільки за російським правописом, в українськім письменстві практично неможливим); 3) українські сценічні вистави й читання, тексти нотних записів.

Олександр II затвердив ці ухвали. Жертвами таємного Акта, що не був опублікований, одразу ж стали збірник пісень М. Лисенка, поема В. Білого “Марко Проклятий” (за правопис “і” замість “и”), житійне оповідання про Бориса й Гліба та багато ін. Так Акт і цензурна практика повернули 25-мільйонний народ до часів середньовіччя, й, приміром, учитель Б. Грінченко змушений був “гутенбержити”,

переписуючи від руки друкованими літерами українські книжки для спраглих рідного слова школярів.

Заборона українства 1876 р. поруйнувала культурницькі (Громади) й наукові інституції (Південно-Західний відділ Російського географічного товариства), завдала тяжкого удару україномовному друкові й усьому культурному процесові. Після послаблень на початку 80-х і в 90-х рр. та тимчасових правил 1905 р., за якими українську мову було прирівняно до “державної російської”, з 1907 р. настали нові цензурні приморозки, а 1914 р. Емський акт, ця сумної пам’яті “українська конституція” (С. Єфремов), набув чинності знову, й ним користувалися ще три роки.

Літ.: Драгоманов М. Література українська, проскрибована рядом руським // Сучасність. 1976. № 7 – 8; Савченко Ф. Заборона українства 1876 р. Харків; Київ, 1930; Вернадський В. Українське питання і російська громадськість // Вітчизна. 1988. № 6.

В. Погребенник


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЕМСЬКИЙ АКТ 1876 р