Джек ЛОНДОН 1876-1916

ЛЮДСЬКІ СТОСУНКИ

Джек ЛОНДОН 1876-1916

Справжнє призначення людини – жиги, а не існувати.

Джек Лондон

Ім’я Джека Лондона в американській літературі стало втіленням великої мужності, сили духу й прагнення до свободи. Джек Лондон народився 12 січня 1876 р. в м. Сан-Франциско (США, штат Каліфорнія). При народженні отримав ім’я Джон Гріффіт Чейні.

Незабаром його мати, Флора Веллман, учителька музики, вийшла вдруге заміж за збіднілого фермера, ветерана Громадянської війни. І хлопчик став Джоном Лондоном. Унаслідок різкого погіршення

економічних умов і безробіття. що настали тоді в Америці. Джекові довелося змалку шукати роботу. Щоб допомогти родині, він працював на консервній фабриці, продавав газети, займався ловлею устриць у Каліфорнійській затоці. 1893 р. найнявся матросом на судно, що вирушило на полювання морських котиків до берегів Японії в Берингове море.

Враження від цього першого плавання взяті за основу нарису “Тайфун біля берегів Японії” (1893), за який Джек Лондон отримав премію однієї з газет Сан-Франциско. Понад усе він любив мандрувати й читати. 1896 р. юнак вступив до Каліфорнійського університету, проте через брак коштів

був змушений залишити навчання.

Утім, він ніколи не розлучався з книжками, самотужки здобуваючи знання.

1897 р. Америкою поширилися чутки, що на Алясці1 знайдено великі запаси золота. І Джек Лондон разом із тисячами інших людей, охоплених “золотою лихоманкою”, вирушив на далеку Північ. Шукачі скарбів жили в жахливих умовах, нерідко гинули, не витримуючи суворих природних умов. Джек Лондон хоча й не розбагатів, але знайшов там сюжети й образи для багатьох своїх “північних” оповідань. Повернувшись 1898 р. до Сан-Франциско, митець став професійно займатися літературою.

Працював по 15-17 годин на добу. Протягом життя написав майже 40 книжок, серед яких найвідомішими стали збірки “Син вовка” (“The Son of the Wolf”) 1900 p., “Віра в людину та інші оповідання” (“The Faith of Men &;Other Stories”) 1904 p., романи “Морський вовк” (“The Sea-Wolf”) 1904 p., “Мартін Іден” (“Martin Eden”) 1909 p. та ін.

1 Аляска (англ. Alaska) – вузький і довгий півострів на північному заході Північної Америки між Брістольською затокою Берингового моря й Тихим океаном.

Мандруючи морськими просторами й північними шляхами, Джек Лондон бачив людей із різних місць. Зустрічаючись із тими, хто опановував далекі землі, Джек Лондон пізнавав справжню ціну людському життю й гідності. Сама природа вчила людей. А хто не сприймав тих уроків, той уже ніколи не повертався додому.

Про це йдеться в оповіданні “Жага до життя” (“Love of Life”).

Джек Лондон помер 22 листопада 1916 р. в м. Глен-Еллені (США, штат Каліфорнія). А 1920 р. вийшов друком ще один його цікавий роман “Серця трьох” (” Hearts of Three”).

Українською мовою твори Джека Лондона перекладали Л. Герасимчук, Ю. Лісняк, П. Соколовський, О. Косач-Кривинюк, І. Стешенко та ін. 1927 р. було започатковано видання творів Джека Лондона в 30 томах. Його п’єса “Крадіжка” з успіхом іде в українських театрах.

Щоб краще пізнати світ Півночі в змалюванні Джека Лондона, можна подивитися кінофільми (за вибором): “Смок і Малюк” (Росія, 1975), “Біле Ікло” (Франція, Іспанія, Італія, 1973), “Серця трьох” (Росія, 1992). “Поклик предків” (Канада, 1997) та ін.

– Знайдіть і прочитайте (за вибором) твори письменника, за мотивами яких здійснено ці екранізації.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Джек ЛОНДОН 1876-1916