Центральний персонаж комедії И. С. Тургенєва “Місяць у селі”

Образ Ракітіна позбавлений фабульної напруженості, розмови переважають над драматичною дією. Зображуючи неквапливий плин життя, Тургенєв зосереджує увагу на інтимних конфліктах приватної особи. Образ Ракітіна існує в докладно розробленому психологічному й побутовому контексті дворянського середовища.

Образ Р. автобиографичен (“Ракітін – це я”,- писав Тургенєв). Він розумна, чесна, тонка, інтелігентна й нещасна людина

Це особливий тип “зайвої людини”, “приживала”, що не має своєї сім’ї, своєї долі. Наталі Петрівні

лестить відношення Р., але їй нудно з ним. У порівнянні з Бєляєвим Р. представляється “хворобливим” і “старим”, у чомусь навіть – літературним героєм.

Не випадково так уїдливо Наталя Петрівна характеризує його міркування про природу (виникає непряма асоціація з “Новим Стерном” Шаховского, пародією на літературний сентименталізм). Честь і порядність не дозволяють Р. хвилювати улюблену жінку, він не виявляє свою пристрасть і може сміло дивитися в очі чоловікові Наталі Петрівни

Але помірна, зовні безконфліктне життя Р. повне страждань. Життя для Р.- це Наталя Петрівна. У нього одна думка

в голові, одна мета, одне заняття – любов до неї. Він поневолений цими відносинами, що вимотують хвороба любові породжує сором від усвідомлення власної безвільності (“хворобливі, сухотні відносини”, “любов – це нещастя”). Однак така несвобода для Р. єдино можливе життя.

У фіналі Р. залишає будинок Ислаевих, але логіка його характеру змушує думати, що він повернеться. Р.- недіяльна натура, він поза історичним буттям, і всім своїм виглядом, здавалося б, демонструє власну нікчемність. Однак Тургенєв не бажає судити свого героя (і тим більше – викривати).

Письменник фіксує життєві типи, психологічні явища. У цьому змісті Р. є твердження самоцінності, істотності переживань інтимної людини


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Центральний персонаж комедії И. С. Тургенєва “Місяць у селі”