Вірочка – центральний персонаж комедії І. С. Тургенєва “Місяць у селі”

Вірочка – центральний персонаж комедії І. С. Тургенєва “Місяць у селі” (1848-1869, первонач. редакції під назв. “Студент”, “Дві жінки”), В. – бідна сімнадцятирічна сирота, вихованка у будинку Наталії Петрівни Іслаевой. (Тургенєв починає тему безприданниці, бідної нареченої, важливу в російській літературі.) Доля її типова і драматична. З розповіді В. ми дізнаємося, що вона виросла в будинку матері Наталі Петрівни, виховувалася в пансіоні в Москві. Вийшовши з пансіону, В. не мала уявлення про реальне життя, вона не підозрювала про

складні моральних і соціальних колізій, які її чекають. Ввібрала романтичні ілюзії чутливих віршів, В. закохується в Бєляєва, як дівчинка-дитина.

Тургенєв створює надзвичайно живий, привабливий образ: то сміється, то плаче, миттєво червоніє, лякається, втрачається, але у всьому її поведінці відчутні природність, простодушність, наївність. І тому боязка з Наталією Петрівною, вона по-своєму змела в спілкуванні з Бєляєвим.

Їй, як і вчителю, душно і тісно в кімнатах дворянської садиби, її тягне в сад, на природу, на повітря. Там із захопленням вона стежить за чудесами Бєляєва, вона його товариш в іграх і жартах. В. ще

не в стані усвідомити себе суперницею Наталії Петрівни, тому так відкрито зізнається їй у своїх почуттях, не чекаючи трагічного підступу. Вона розтоптана, світ внутрішньої гармонії зруйнований її добродійником. Болісні почуття жорстоко вриваються у її тривале дитинство.

Спочатку В. знаходиться в тіні Наталії Петрівни, але до кінця п’єси стає рівноправним партнером, висувається автором на авансцену сюжету. Несподіваний перелом покірливо, безсловесної, соромливою В., її бунт – це прагнення до душевного рівноправності, захист не стільки любові, скільки людської гідності, морального почуття. В. залишає багатий будинок, світ дитячих надій як сильна, сміливий, мужня героїня.

У п’єсі в неї найдраматичніша доля. Рішення вийти заміж за “старого”, “дурного” Болинінцова рівносильно свідомому відмови від щастя: життя її зламана. Відкритий фінал виводить чисто ліричний, камерний образ В. в простір соціальних конфліктів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Вірочка – центральний персонаж комедії І. С. Тургенєва “Місяць у селі”