Брати Лев’яче Серце (1973) – Астрід ЛІНДГРЕН 1907-2002

СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА

Астрід ЛІНДГРЕН 1907-2002

Брати Лев’яче Серце (1973)

Історія створення

На місцевому кладовищі м. Віммербю знаходиться могила двох братів, які померли зовсім юними в один рік – 1860-й. Трагічна доля невідомих хлопців схвилювала уяву А. Ліндгрен. тому вона вирішила по-своєму розповісти про важливі для всіх людей поняття – життя і смерть. Коли книжка була надрукована, шведські критики звинуватили письменницю в тому, що вона обрала надто серйозну тему. Однак Астрід була переконана, що з дітьми треба говорити на

різні теми. Тоді одвічні дитячі жахи, відчуття самотності, побоювання темряви й смерті будуть подолані, адже все це – складники людського існування.

Побороти страх перед невідомим, уважала письменниця, можна, лише проникнувши в сутність таємничих явищ, хоча б і за допомогою казки.

Частина імені англійського короля Річарда Лев’яче Серце (1157- 1199) не випадково з’явилася в назві твору, бо цей історичний персонаж відзначався мужністю та хоробрістю.

Різні народи світу мають своє бачення потойбічного життя, тобто життя людини після смерті. Про те. що життя людини не закінчується після смерті, що людська душа

є вічною, розповідається в багатьох священних книгах. Яким буде життя після смерті, учать різні релігії (у тому числі й християнська), залежить від учинків людини на землі.

За давніми міфологічними уявленнями, душа людини після смерті перетворюється на голуба. Образ голуба в християнстві – уособлення Божого Духу, щирої любові й ніжності.

У творі А. Ліндгрен образ голуба з’являється в маминій пісні, а згодом на цей ніжний образ перетворюється один із братів.

Робота з текстом

1. Хто розповідає історію двох братів? Чому автор обирає розповідачем меншого брата – Карла?

2. Що ви дізналися про родину Левів?

3. Розкажіть про стосунки між братами.

4. Опишіть братів Юнатана та Карта. Визначте казкові риси в образах братів.

5. Розкажіть про трагедію, що сталася в родині Левів.

6. Що ви знаєте про країну Нангіяла й де вона знаходиться?

7. Поясніть слова Юнатана: “Є речі, які треба робити, навіть якщо вони небезпечні… А то будеш не людина, а грудка гною”.

8. Розкажіть про мешканців Вишневої Долини.

9. Які правила були встановлені в Шипшиновій Долині?

10. Чому Юнатана називали “визволителем”?

11. Що таке Нангіліма? Яку ідею допомагає утвердити цей образ?

1. Порівняйте будинок братів удома і в Нангіялі. Чому хлопці не займають найкращу та найпросторішу кімнату в будинку, а мешкають разом на кухні?

2. Зіставте дозвілля хлопців у земному світі та їхні мрії, коли вони опинилися в чарівній країні Нангіялі.

Творче завдання

1. Чи пам’ятаєте ви загадку Карла? Створіть подібні до неї загадки про Йоссі, Софію. Карла й про саму А. Ліндгрен.

2. Напишіть лист письменниці А Ліндгрен. як це роблять діти усього світу. Її адреса – країна Нангіяла.

3. Висловіть свої роздуми про дружбу (віршами або прозою).

Краса слова

Земне життя людини – це складний шлях, на якому її очікують добро і зло, краса і жах, милосердя і жорстокість, любов і ненависть. Астрід Ліндгрен пропонує сприймати ці поняття як парні (невід’ємні одне від одного) і водночас учитися їх розрізняти. Кожен, на думку письменниці, повинен знати не тільки про те, що таке життя, а й про те, що таке смерть, щоб не боятися її, як і багатьох інших невідомих явищ.

У творі “Брати Лев’яче Серце” неодноразово трапляється число “два”. Два брати – дві частки країни Нангіяли. Протилежності визначають розвиток сюжету твору. Герої нерідко отіняються перед необхідністю морального вибору. У земному житті свій вибір між життям і смертю зробив старший брат, урятувавши з вогню маленького Карла.

А в країні Нангіялі перед вибором опинився вже молодший із братів. Разом із тим число “два” втілює подвійну силу пари образів – Юнатана й Карла, бо лише гуртом, об’єднавшись, допомагаючи одне одному, вони долають труднощі.

Розповідачем казкової історії є Карл Лев, або Хрущик, як його з ніжністю називає старший брат – красень Юнатан. В оригіналі прізвисько Карла – Scorpan – українською перекладається як “сухарик”. Прикутий до ліжка через невиліковну хворобу, Хрущик дуже боявся смерті, темряви, самотності. Те, що він сам розповідає про власні жахи й поступово їх долає, сповнює цю трагічну історію надією на щасливий кінець, на перемогу добра над злом і життя над смертю.

Справді, маленький і невпевнений у собі хлопчик подолав усі свої страхи й зробив посильний внесок у те, щоб світ став трохи кращим і добрішим.

У повісті багато казкових подій і героїв. Старший брат Юнатан схожий на королевича. Дія відбувається у фантастичній країні, де трапляються різні пригоди й ніколи не буває нудно.

Сюжет повісті розгортається в кращих традиціях чарівної казки. Замість чарівних предметів, що допомагають героям, тут є країна Нангіяла: “Тут людина вміє все, за що візьметься”. Ця країна нагадує минуле королівської Швеції: будівлі, одяг, спосіб життя, традиції.

Однією з традицій того часу було збиратися в заїзді та обговорювати новини. У заїзді “Золотого півня” юні герої А. Ліндгрен ближче познайомилися з місцевими мешканцями – Софією (“Голуб’ячою королевою”). Губертом і Йоссі, господарем заїзду.

Астрід Ліндгрен дуже добре відчувала дитячу душу, вона знала, як у дитинстві вабить до всіляких таємниць. Тож рушієм сюжету в повісті є численні секрети, які поступово розкриває Юнатан Карлові. Так, простір перед Карлом розширюється: виявляється, що Вишнева Долина межує з Шипшиновою, але її захопив злий правитель Тенгіл, якому підкоряється дракон Катла.

Конфлікт краси й жаху спричиняє нові пригоди братів. У творі висловлено думку про те, що десь комусь завжди буває гірше, важче, аніж тобі, тому ніколи не варто сумувати й розчаровуватися.

Письменниця утверджує ідею боротьби зі злом, героїзм, силу духу й згуртованість людей проти насилля. Карл і Юнатан як справжні лицарі, долаючи труднощі, приборкують злі сили. Кульмінаційним моментом повісті є битва Юнатана Лев’яче Серце з жорстоким правителем Тенгілом і драконом Катлою.

Брати звільнили від сил зла Шипшинову Долину, але самі не врятувалися. Опіки Катли виявилися для Юнатана смертельними, вони паралізували його тіло. І як колись Юнатан виніс на плечах Карла, рятуючи від пожежі, так і Хрущик стрибає з братом на плечах у нову країну, що має назву Нангіліма. Карл під час стрибка побачив світло – знак безсмертя великих, відкритих для добра сердець.

Розгляньте ілюстрації. Які епізоди повісті відображено на них?

Коли вийшла друком книжка ” Брати Лев’яче Серце”, діти всього світу захотіли дізнатися, як склалася доля обох хлопців після того, як вони потрапили до країни Нангіліми. Про це юні читачі просили розповісти письменницю у своїх листах. 1974 р. А. Ліндгрен опублікувала в газеті “Expressen” відповідь із повідомленням про те. що герої твору – Карл і Юнатан – оселилися в Яблуневій Долині, у Карла з’явився домашній улюбленець – песик.

Брати грають у різні ігри, розкладають багаття, бавляться в лісі, допомагають дідусеві Матіасу. А злий Тенгіл і зрадник Йоссі отінилися в іншому світі для таких злих людей, як вони.

За допомогою Інтернету перегляньте кінофільм за мотивами повісті-казки А. Ліндгрен “Міо, мій Міо”. Визначте подібності й відмінності між книжкою та фільмом.

Перевірте себе

1. Визначте ідеї творів А. Ліндгрен “Брати Лев’яче Серце” і “Міо, мій Міо”.

2. Назвіть ознаки казки в повістях письменниці

3. Чим, на ваш погляд, твори А Ліндгрен відрізняються від казкових творів?

4. Які антитези трапляються в повістях-казках А. Ліндгрен? Визначте їх роль у тексті.

5. Чи можна назвати казкові твори письменниці ще й психологічними повістями? Доведіть свою думку.

6. Які інші твори. А Ліндгрен ви читали? Розкажіть про них.

Чим вони вам сподобалися?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Брати Лев’яче Серце (1973) – Астрід ЛІНДГРЕН 1907-2002