Билина “Ілля Муромець І Соловей-розбійник” – мрія народу про героя-захиснина

Билини – це епічні пісні, складені у Давній Русі. У них оспівано народних і троїв – сильних і відважних богатирів, захисників землі руської. Один з таких і троїв – богатир Ілля з містечка Мурома. Іллю змалював на полотні “Три богатирі” великий російський художник В. Васнєцов. Ілля є центральною фігурою міртини, він старший і сильніший за інших богатирів, бо сила його від матері землі. Під ним – вороний кінь з довгою гривою, тільки він може витримати міцного лицаря-богатиря.

Лівою рукою Ілля затуляє очі від сонця, виглядаючи,

чи не сунуть на руську землю вороги.

Билини про Іллю Муромця та його героїчні вчинки розповідають про те, як Ілля став богатирем. Простий селянський син з села Карачарова головує на богомирській заставі і боронить рідну землю. Багато ворогів здолав за життя казковий руський богатир: Солов’я-розбійника, Калина-Царя, Ідолища поганого.

Він дуже схожий на героя грецьких міфів Геракла, розчистив ліс від величезних лубів, як Геракл розчищав стайні царя Авгія.

У билині “Ілля Муромець і Соловей-розбійник” описана подорож багатиря по Києва, до княжого столу Володимира.

Дорогу йому перегородив Соловей-розбійник,

від свисту та рику якого трави хилилися, квіти осипалися, темні ліси попилися. Ілля міг об’їхати страшний ліс біля Чорної грязі, та річки Смородини, та хреста Леванідова, але обрав прямий шлях – саме через те місце, де живе Соловей-розбійник. Подолавши страшного розбійника, богатир привіз його до стольного града Києва, до князівського палацу. Насміявся князь Володимир з богатиря, бо не повірив, що Ілля так швидко дістався до Києва. На доказ свого подвигу Ілля змусив Солов’я-розбійника засвистіти.

Від цього маківки в теремі похилилися, багато людей мертвими повалилися, а сам князь від страху затремтів.

У билині показана пиха київської князівської верхівки, якій протиставлена моральна сила та почуття власної гідності героїв з народу. У народній пам’яті вони залишилися саме такими – князь і його двір злими і нікчемними, а богоруські – добрими, чесними, сильними, справедливими оборонцями простогоо народу, зразком для наступних поколінь.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Билина “Ілля Муромець І Соловей-розбійник” – мрія народу про героя-захиснина