І. Марко Вовчок – перша авторка української літератури. (За часів Марка Вовчка і раніше літературна діяльність була виключно чоловічою професією. Проте Марко Вовчок змінює цю давню несправедливу традицію, доводячи, що й жінка має що сказати читачеві. У своїх творах письменниця порушує серйозні соціальні проблеми. При цьому вона з жіночою вишуканістю зображує образи з народного життя, психологічно розкриває жіночу душу, звертає увагу на тему непростої жіночої долі.)
ІІ. Значення творчості Марка Вовчка.
1. Фольклорна основа. (Марко
2. Новий оповідач. (Письменниця відмовляється від розповіді від третьої особи, вводячи до своїх оповідань так звану я-розповідь. Тобто оповідач сам знайомить читачів з подіями свого життя. Це робить твори Марка Вовчка більш емоційними, правдивими, а образи людей – яскравішими. Читач ніби сам бачить, як персонаж оповідає
3. Зміцнення жанру соціально-побутового оповідання. (Марко Вовчок звернула увагу на соціальну ситуацію в Україні, на анти гуманність кріпаччини. Змалювавши всі страхіття становища покріпачених селян, письменниця зробила і свій внесок у справу боротьби з кріпаччиною.)
4. Виникнення дитячої прози. (Марко Вовчок фактично створила дитячу прозу в українській літературі.)
5. Марко Вовчок і Тарас Шевченко. (Тарас Шевченко дуже прихильно оцінював творчість Марка Вовчка. Він присвятив письменниці такі рядки:
…Господь послав Тебе нам, кроткого пророка 1 обличителя жестоких Людей неситих. Світе мій!
Моя ти зоренько святая! Моя ти сило молодая! Світи на мене, і огрій, 1 оживи моє побите Убоге серце, неукрите…)
6, Зміцнення авторитету нашої літератури. (Твори Марка Вовчка були прихильно сприйняті критикою, перекладені багатьма мовами.)
ІІІ. Актуальність творів Марка Вовчка. (Твори письменниці залишаються актуальними і дотепер, бо не тільки змальовують певний історичний проміжок часу, але й розкривають психологію людей, яка, як відомо, з часом не змінюється. Вона порушує не тільки соціальні, але й морально-етичні проблеми, тож твори Марка Вовчка є повчальними і для сучасного читача.)