Життєпис Абрама Веледницького

Абрам ВЕЛЕДНИЦЬКИЙ

Веледницький Абрам Маркевич народився 29 жовтня 1894 року в м. Радомишлі на Житомирщині в сім’ї службовця. Навчався на юридичному факультеті Київського університету У червні 1919 року вступив добровольцем до Червоної Армії. Після демобілізації повернувся до Києва, але юридична освіта його вже не цікавила, і він зайнявся філологічними студіями, почав писати і друкувати в єврейській періодиці вірші.

Перша збірка його поезій “Прояснення” побачила світ 1922 року. Затим вийшли поетичні книжки “Прихід” (1928), “З

молодим класом” (1932).

У 1935 році закінчив аспірантуру Інституту єврейської культури при Академії наук УРСР. Захистив кандидатську дисертацію у 1947 році.

Веледницький був знаний не лише як здібний критик і літературознавець, а й як талановитий перекладач на єврейську мову творів Т. Шевченка, М. Коцюбинського, багатьох сучасних українських і російських поетів. Брав активну участь у громадському житті, керував літературними гуртками.

У роки сталінського терору Веледницького спіткала трагічна доля багатьох його побратимів по перу. Його заарештували 23 березня 1951 року в Києві, інкримінували типові звинувачення:

шпигунство, націоналістична пропаганда, антирадянська діяльність. Потяглися моторошні місяці знущань, тортур, наруги над людською гідністю.

Заздалегідь змонтований вирок “особливої наради” гласив: 10 років таборів суворого режиму з конфіскацією майна.

П’ять літ прокидів за колючим дротом Веледницький. Наприкінці 1955 року після перегляду справи був звільнений і реабілітований. З надірваним здоров’ям повернувся до Києва, але жити йому лишилося недовго.

Помер 19 жовтня 1959 року.

Григорій Полянкер

ЛУ 24 (4433) 13.06.1991


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Життєпис Абрама Веледницького