Зарядитися енергетикою природи

ТВОРИ НА НЕЛІТЕРАТУРНІ ТЕМИ

Зарядитися енергетикою природи

Минулого літа на Зелені свята мені пощастило побувати на освяченій криниці. Видовище виявилося незабутнім, хоча напередодні вистачало скептицизму щодо доцільності моєї присутності на цьому заході.

Того дня біля криниці зібралося все село. Адже місце для неї обирали разом, люди були присутні на бурінні скважини, опусканні бетонних кілець. Потім на колодязь встановили журавля і в день освяти посадили біля криниці кущ калини. Так вийшло, що звичайна подія у селі перетворилася

на справжнє свято – у вишиванках з троїстими музиками.

Не обійшлося й без екскурсу в минуле.

Ритуал поклоніння воді прийшов до нас ще з язичницьких часів. Вода завжди була джерелом життя. Тож до природних животоків у народі було особливе ставлення. їх обсаджували вербами, очищали від намулу. Дітям заборонялося гратися біля криниць.

Не можна було ніяким чином оскверняти природні джерела: “Не плюй у криницю, прийдеться води напитися”.

Багато народних пісень присвячено криниці:

Посаджу я вербицю, посаджу я сухую.

А виросте вербиця, а з’явиться криниця.

Вербиця зеленая, криниця

погожая.

Наша русалонька – дівчина пригожая.

Тож до криниць у селян особлива пошана. Їх освячують тричі, а то й чотири рази, на рік: на Водохреща, коли освята води призначається для людей, на Юрія – на споживання домашніми тваринами, на Купайла – на здоров’я, на молодечу силу, на Спаса – щоб вода була завжди солодкою і смачною. Під час освячення здійснюється урочиста хода з багатьма цікавими обрядами. А вже потім – справжнє народне гуляння з піснями, танцями, зі смачною кашею та рибною юшкою.

Наступного разу, коли матиму запрошення на сільське свято, прийму його без скептицизму, з радістю і з готовністю зарядитися енергетикою природи-матінки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Зарядитися енергетикою природи