Мета: ознайомити учнів із творчістю українського письменника Євгена Гуцала; удосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; навчати розуміти і уявляти описані письменником картини; розмірковувати над текстом, пройматися почуттями; розвивати спостережливість, творчу уяву, мовне чуття; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Ло-ло-ло – я люблю своє село.
Ічка-ічка-ічка – протікає в ньому річка.
Си-си-си – є зелені в нас
Бе-бе-бе – є і небо голубе.
Хи-хи-хи – ми маленькі дітлахи.
Емо-емо-емо – ми природу збережемо.
2. Робота над скоромовкою
Гном в гаю гуляв годину,
Назбирав грибів корзину.
Йшла Ганнуся в гастроном,
Крокував назустріч гном.
Ніс з грибами він корзину,
Дав Ганнусі половину.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Робота в групах. Гра “Кращий режисер”
Учні пропонують побудований сценарій кінофільму за прочитаними творами Миколи Трублаїні. Обирають кращий сценарій.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Бесіда
– Чи любите
– Які загадки ви знаєте?
– З раннього дитинства, з перших своїх кроків до пізнання навколишнього світу і до глибокої старості людина послуговується загадками як стимулювальним засобом для гармонійного розвитку особистості.
У загадках – цих краплинах мудрості поколінь – з великою повнотою віддзеркалюються творчий геній, душевна краса, гострий розум, доброзичлива фантазія українського народу, його художня обдарованість, бо невичерпною є криниця народної мудрості.
– Сьогодні ми почнемо ознайомлення з творчістю українського письменника Євгена Гуцала, який учитиме нас знаходити загадки у навколишньому світі.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка (додаток)
– Понад тридцять років творчості Євгена Гуцала – це поєднання яскравого літературного таланту і синівської любові до України. Визначальними рисами його характеру були дитяча вразливість душі, доброта, порядність, відсутність заздрості до інших літераторів.
Євген Гуцало народився 14 січня 1937 р. на Вінниччині в сім’ї вчителя. Дитячі роки майбутнього письменника припали на воєнні та голодні повоєнні роки. Як відомо, дитячі враження – найсильніші, і зберігаються вони в пам’яті назавжди.
Писати почав рано, ще навчаючись у школі. Це були вірші про мальовничий край – Поділля. Ця частина України між Південним Бугом і Дніпром назавжди залишилася для письменника тим куточком батьківщини, куди він повертався думкою і серцем, звідки черпав натхнення.
Особливе місце у творчості Євгена Гуцала посідали діти. Син учителів, сам за фахом учитель, письменник дуже тонко відчував чистий світ дитинства, коли мала людина дошукується відповідей на силу-силенну запитань. Він сам углядається у світ дитячими очима, бачить його загадковим, чистим, люблячим чи жорстоким і немилосердним.
Але в серці письменника живе дитяча віра в те, що добра на землі більше, а світ створений так, що завжди знайдеться хтось, хто допоможе.
За цю віру, за душевність, за любов до людей вдумливий читач цінує творчість Євгена Гуцала, адже його твори змушують замислитись над життям, над його таємницями, над його світлими і темними проявами, над його одвічним чаром і його одвічною складністю.
2. Опрацювання статті про Євгена Гуцала (с. 142)
Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання статті учнями
– Які книжки створив митець для дітей?
– Які з них ви читали?
3. Опрацювання оповідання Євгенія Гуцала “Прелюдія весни” (с. 143-145)
1) Читання оповідання комбінованим способом (учитель, учні).
– Чи сподобалося вам оповідання?
– Які картини ви уявляли, читаючи його?
– Які почуття воно у вас викликало?
2) Словникова робота.
Читання стовпчиків слів “луною” за вчителем, потім напівголосно – у парах одне одному, правильно наголошуючи
Шпора | Хлів |
Країна | Перелаз |
Дещиця | Засурмив |
Цямрина | Пригорщі |
Прелюдія | Мерехтливим |
– Прочитайте тлумачення слів першого стовпчика у підручнику (с. 143-145).
– Прочитайте тлумачення і доберіть до них слова з другого стовпчика.
– Обидві кисті рук, напівзігнуті й складені так, що в них можна тримати щось покладене, насипане і т. ін. (Пригорщі)
– Будівля для свійської худоби та птиці. (Хлів)
– Частина огорожі; місце, де перелазять або переступають, перескакують і т. ін. через неї. (Перелаз)
3) Повторне читання оповідання учнями “ланцюжком”.
– Де і коли відбувалися описані події?
– Чим особливий прочитаний тобою твір?
Фізкультхвилинка
4) Гра “Квіточка”.
Читає учень, на парту якого впала квіточка.
5) Гра “Відшукай загадки”.
Учні відшукують у тексті загадки і відгадують їх.
6) Робота в парі.
– Перегляньте прочитане оповідання Євгена Гуцала. Визначте тему твору.
– Чи згодні ви із думкою, що письменник уміє спостерігати за природою, описувати її? Доведіть свою відповідь прикладами з тексту.
7) Робота за ілюстрацією.
– Подивіться на ілюстрацію до цього оповідання.
– Можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?
– Що художник зобразив на картині?
– Що він намалював у центрі картини? Удалині?
– Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?
– Опишіть картину, використовуючи рядки з оповідання.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
Всі ви, діти – молодці!
Гарно працювали.
Але дзвоник пролунав,
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати ілюстрації до оповідання Євгенія Гуцала “Прелюдія весни” (с 143-145).