1. ГриГорей Мелехов – головний герой роману Шолохова. 2. Пристрасть, що ламає життя Мелехова. 3. Наталя – втрачена можливість для ГриГорея знаходження щирої любові. Роман Шолохова “Тихий Дон” – добуток, що охоплює різні сторони людського буття.
Починається роман подіями мирного життя, потім охоплює військовий період, становлення нового ладу на території вільних козачих станиць. І закінчується зображенням важкого, неясного післявоєнного часу.
Всі ці етапи проходить і один з головних героїв роману – ГриГорей Мелехов. На
Ми бачимо, як поступово він стає розумним і сміливим військовим офіцером, гідним ворогом молодої республіки. На останніх сторінках роману зображений ГриГорей, що домігся своєї мети, але втомлений, розбитий морально, що втратив зміст і ціль життя.
Він одержав те, чого так жагуче домагався протягом усього роману – волю від батьківської волі, нелюбимої дружини й цікавих сусідів. І тепер він зрозумів, що любові однієї жінки недостатньо для щасливого
Якщо продовжити порівняння ГриГорея з Радянською владою, то ми побачимо й тут таку ж пристрасть і таке ж бажання домогтися кращого. І такий же гіркий підсумок – розбиті села й покалічені долі. ГриГорей не відразу примикає до Червоної Армії Так само й в особистих відносинах він на початку намагається дотримуватися традиції. Він бачить приклад своїх батьків, але не схвалює його.
Вітер змін уже заразив ГриГорея новими ідеями, уже вдихнув нову мораль. І батьки, що прожили життя “як люди”, не можуть зрозуміти й виправдати пристрасть ГриГорея. Батько вважає, що просто хлопець виріс і його настав час женити. У молодості Мелехов-Старший так само, як і його син, був гарячою й жагучою людиною Але життя навколо, що встоялася й правильних, важких, повна турбот про будинок і сім’ю, не залишала часу для романтики.
Час дорослішання ГриГорея збіглося з неясним часом більших змін 8 країні.
Традиції валили, брати ставали ворогами. Батьки втрачали вплив над дітьми так само, як країна втрачала століттями накопичений життєвий досвід. Наталя, наречена ГриГорея – юна, недосвідчена дівчина. У будинку своїх батьків вона так само, як і ГриГорей, не бачила великої любові й гарячих страстей Як і батьки, вона думав, що, женившись, ГриГорей перестане заглядатися на Ксенію й сімейне життя налагодить по батьківському прикладі.
Наталя любить ГриГорея, але більше важливим для неї є дотримання загальноприйнятих норм.
Жити покладене так, щоб у сусідів не було приводу для пліток. Це й для міцної сім’ї, де кожний піклується про репутацію, дуже складно. А тим більше для сім’ї, де все не ладиться.
Трагедію любові ГриГорея ми порівнюємо із трагедією громадянської війни для народу Як і громадянська війна, любовна пристрасть ГриГорея ламає устояні норми життя.
Ламає долі близьких, рідних по крові й за духом людей. І на уламках несправджених надій намагаються побудувати своє щастя ГриГорей і Ксенія. Однак теперішня любов не терпить публічності й крикливості Теперішня любов скромно й тихо чекає до себе уваги, і тільки теперішня любов дає нагороду сповна. Щире почуття може зробити життя людини повної, дати йому будинок для душі й тіла.
Таку любов ми бачимо в Наталі.
Вона не жадає від чоловіка неможливого, вона готова навіть піти, якщо так буде краще улюбленому. І підсвідомо ГриГорей розуміє, що його береже любов саме цієї жінки. Зовні прагнучи до нового, відвойовуючи волю в старих норм, які диктують батьки, у душі ГриГорей боїться далеко відійти від них, втратити їх. Саме тому ГриГорей не може відпустити Наталю.
Але й дати їй те, що вона заслуговує, він не може.
Наталя нещаслива в шлюбі із ГриГореєм, але її любов дає їй іншу нагороду за відданість – будинок і дітей. Тут варто розуміти “будинок” не як будівлю Під поняттям “будинок” ми маємо на увазі сімейний уклад, що традиційно зложився в козаків. Це будинок душі, це важке життя зі своїми радостями й сумами, але це й життя, у якій людина завжди може знайти підтримку в рідних і близьких людей.
Саме такий будинок потрібний і ГриГорею. Сюди він приходить, щоб відпочити, оправитися від війни й пристрасті. Втративши свого ангела-хоронителя, Наталю, ГриГорей втрачає все: дітей, будинок, любов, мрії й надії.
Отже, любов є головною рушійною силою в житті ГриГорея. Але любов і розриває душу ГриГорея на дві частини Одна рветься додому, хоче спокою, затишку, сім’ї. Згідно Шолохову, це може дати тільки те, що грунтується на традиції, на повазі старших і зберіганні століттями переданого досвіду. Інша частина душі ГриГорея покоряється страсті: молодої, неприборканої, тої пристрасті, що штовхає на необдумані вчинки, що дає скороминуще відчуття щастя – яскравого, прекрасного.
Але потім вона вимагає розплати И розплата виявляється занадто важкою.
Так ГриГорей, прийнявши за теперішню любов свою пристрасть, всі сили душі, все життя віддав їй і погубив і будинок, і сім’ю, і любов