“Володар чи раб: роздуми над образом Гобсека”

Література містить безліч надзвичайно цікавих для читачів образів. І одним з таких образів є Гобсек з твору Оноре де Бальзака. Чому ж Гобсек є настільки цікавим? Кожна людина зможе відповісти на це питання по-своєму, тому що цей образ надзвичайно сповнений і насичений. Але мені чомусь здається, що найбільш важливим аспектом тут є суперечність, яка характерна Гобсеку. З одного боку, він представляється як володар, бо він багатий, вмілий і знає багато інфорації про те, як влаштоване суспільство.

З іншого боку, комусь може здатися, що Гобсек це

раб власного стану, про який він навіть боїться розповісти іншим людям. Так хто ж він все-таки: володар чи раб?

Навряд чи у мене повернеться язик назвати це питання простим. Образ справді суперечливий. Ми можемо побачити, скільки у Гобсека справжньої і дієвої влади. І у всіх випадках ця влада забезпечується не самим фактом наявності у нього грошей.

Швидше, він володар саме тому, що знає, як заробляти гроші, що робити і як взагалі вести себе в суспільстві, щоб домагатися істотного успіху, в тому числі і з фінансової точки зору. Втім, гроші не тільки відкривають перед тобою безліч можливостей, вони також накладають

серйозні зобов’язання, іноді такі зобов’язання стають дуже важкими для виконання кожній людині. Безумовно, цю тяжкість грошей відчував і сам Гобсек у багатьох випадках свого життя і життєвих ситуаціях. В якості прикладу можна навести епізод з твору, коли Гобсек втратив золоту монету, але, коли люди, які знайшли монету, захотіли віддати йому її, відмовився визнавати, що це його гроші, адже він нібито бідний і не має таких статків. Цей епізод може наштовхнути читача на думку про те, що насправді Гобсек є рабом тієї ситуації і тих грошей, які йому належать.

Звичайно, він від них не відмовиться, але і визнати їх не може через свій страх і жадібність розлучитися з ними коли-небудь.

Перш ніж підбивати підсумки, я хотів би зазначити, що питання про те, чи є Гобсек володарем або рабом, схоже, не є ключовим для самого автора даного твору. Я ж, проаналізувавши свої емоції від прочитаного роману, можу прийти до висновку про те, що Гобсек за своїм характером і становищем є справді унікальна людина і літературний герой, тому що він одночасно і раб, і володар. І він має яскраві риси і характеристики обох цих типів особистості. Саме тому я можу сказати, що Гобсек є одночасно і рабом, і володарем.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Володар чи раб: роздуми над образом Гобсека”