Вінок русинам на обжинки

“Вінок русинам на обжинки” – літературно-фольклорно-науковий альманах, укладений І. Головацьким і виданий у Відні двома книжками (1846-47) у друкарні ченців-мехитаристів. Дохід від першої книжки планувався на допомогу селянам Галичини, які постраждали від повені. Друга була присвячена єпископу Й. Раячичу – “благороднійшому чоловіколюбцю, ревнительнішому защитителю благочестя, великодушному покровителю просвіщенія народного”. У доборі матеріалу І. Головацькому допомагав його брат Яків – один із діячів “Руської трійці”,

поет, вчений-філолог, фольклорист і педагог. Видання певною мірою продовжувало традиції альманаху “Русалка Дністровая”.

У ньому подано народні пісні, казки, легенди, фрагменти з “Краледвірського рукопи су”, що на той час уважався національним сербським епосом (пізніше з’ясувалося, що це була підробка В. Ганки), сербські народні пісні в перекладі Я. Головацького та його статтю про М. Шашкевича. У другій частині, крім багатьох фольклорних творів, вміщені вірші, статті з питань етнографії І. Вагилевича, М. Устияновича, Л. Данкевича, С. Скоморовського та ін. Найбільшу художню вартість мають вперше надруковані.

поезії М. Шашкевича (“Вздовж, поперек зійди світом”, “Псалми Русланові”), подані у статті Я. Головацького “Пам’ять Маркіяну-Руслану Шашкевичу”, І. Франко серед публікацій альманаху, крім творів М. Шашкевича, виділив “прекрасну збірку народних загадок, казок і анекдотів”.

Альманах яскраво виявив ідеї духовної співпраці слов’янських народів, що засвідчують публікації російських, чеських, сербських фольклорних матеріалів. Водночас у ньому проявилися риси мовного “консерватизму” (впровадження кирилиці і церковнослов’янського правопису, австрофільські симпатії).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Вінок русинам на обжинки