1. У чому суперечливість світогляду П. Куліша?
Світогляд Куліша дуже складний. В його основі лежить, безперечно, ідеологія українського націоналізму, але є в ньому як козакофільські, так і антикозаць – кі мотиви, є, на жаль, захоплення Петром І і Катериною ІІ, на підставі чого видатний український вчений Сергій Єфремов назвав Куліша “дволиким Янусом”.
2. Як Куліш викривав імперську політику Росії щодо України?
Незважаючи на деяку суперечливість у світогляді, П. Куліш гнівно викривав імперську політику царської Росії. 1846 року
1863 рік. У Львівській газеті “Слово” надрукований лист П. Куліша “Голос з України”. “Москва, – писав автор, – горне під себе не тільки всю Русь, а й усю Слов’янщину. Москалі забули, що ті “їх академії, якими вони так пишаються, заснували київські академіки.
У Москві світло знань засвітили ми”.
У публіцистичній статті “Гадки про святкування
Цей же мотив містить вірш “Три брати”. У брата, який вважає себе старшим, “в грудях… люте серце, він п’є братню кров”.
3. Що стало основою історичного роману ” Чорна рада” ?
Значним поштовхом до написання “Чорної ради” став твір М. Гоголя “Тарас Бульба”, але П. Куліш хотів створити свій роман на основі реальних історичних фактів. Отже, за основу автор узяв український фольклор та “Літопис Самовидця”.
4. З якою метою автор відходить від реальних історичних подій, зображуючи Чорну раду в Ніжині?
Не всі події, зображені у романі, відбуваються насправді. Автор відходить у викладі від історичної дійсності, щоб глибше розкрити характери історичних постатей, детальніше змалювати внутрішній світ персонажів. Для цього Куліш уводить у тканину історичного роману вигадані епізоди та деталі.