В. Барка “Жовтий князь”: Історична основа роману

Історична основа роману, як автор її розкриває й пояснює? Сталінські події голодомору в Україні залишили глибокий слід у душі В. Барки, що сам його важко пережив, а потім спостерігав на Кубані в 1933-1934 роках. У його руки потрапила й зошит записів про трагедії сім’ї Катранников, що забезпечило вірогідність страшних картин штучного голодомору в Україні, автор найбільше прагнув розповісти всьому людству болючу правду про радянську тоталітарну систему, що “пожирає своїх дітей”, знищує все на своєму шляху, перетворюючись в “жовтого князя”.

Над

текстом добутку автор працював з 1958 до 1961 р., живучи впроголодь у Нью-Йорку, часто хворіючи, не маючи можливості заробляти на хліб. Тому страх голоду описаний із психологічною глибиною й вірогідністю. Тему роману склало реалістичне зображення трагедії сім’ї Мирона Катранника під час голодомору, передача внутрішнього стану людини, що гине фізично. Роман піднімає широке коло вічних проблем: життя й смерті, добра й зла, родинного виховання, а в передмові до добутку В. Барка визначає три плани в його змісті:

Реалістичне зображення нещастя в сім’ї селянина; усього страждаючого побуту в холодному будинку,

розпачливих пошуків хліба в мандрах, через які відкривається похмуре видовище масової загибелі; психологічні нариси; опис незвичайних змін у щиросердечному світі сім’ї, що вимирає: байдужі до всього, крім їжі, жертви голодомору все-таки зберігають людські почуття, на противагу їхнім згубникам – носіям масової смерті; метафізичний, духовний вимір; висвітлення подій через церковне життя Символічне подання про їх розкривається через образ жовтого князя на картині ні невідомого майстра. Так пояснив свій задум Василь Барка

У центрі уваги письменника коштують проблеми ментальности української націй, християнські основи її моралі; родинне виховання й взаємини батьків і дітей; духовність, гуманізм і життя на рубежі смерті; добро й зло; людина й режим тоталітарної системи; спадковість поколінь. Уже саме по собі звучить символічно назва роману “Жовтий князь”, тому що не є символом зла, демонічної сили, голоду. Через символіку багатьох образів В. Барка піднімає найважливіші проблеми. Тому в плині сюжету в добутку з’являються образи мертвих птахів, які падають із піднебіння, жовті кольори Отроходина, жовті стіни державної установи. Символічне звучання в романі також має образ найменшого героя – Андрійка Катранника.

Йому ввижається церковна чаша, що захована від комсомольських активістів. Вона теж здобуває символічне значення, перетворюючись у пам’ятник нескореному народу


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

В. Барка “Жовтий князь”: Історична основа роману