Роман-хроніка Василя Барки “Жовтий князь’ – відверта розповідь про трагедію народу

І. Василь Барка – український письменник з діаспори.

ІІ. “Жовтий князь” – високохудожній правдивий твір про голодомор 1933-го року в Україні.

1. Відтворення на сторінках роману всіх подробиць лихоліття (яскравий показ голодних, виснажених, пухлих від голоду людей; реалістичне зображення нещастя в сім’ї селянина Мирона Катранника).

2. Умовний розподіл численних образів роману на людей-варварів і людей-жертв (втрата людяності та прийняття сатанинської подоби тими, хто забирає у селян хліб; партієць Отроходін – яскравий

представник людей-варварів; люди-жертви: селяни-гречкосії, родина Катранників; охоплення селян містичним жахом, віра у прихід антихриста; заклик батюшки до людей не уподоблятися до слуг антихриста, а мати в душі мир, любов і прощення).

3. Використання письменником образів-символів (мета – яскравіше змалювати картини голодомору; хліб – образ життя; “жовтий князь” – міфічна істота, подібна гоголівському Вію, що своїм поглядом все спалює; руйнування сільської церкви – символ руйнування духовності народу тощо; жовтий колір – ненаситність, спустошеність, “жовтий князь” – повновладдя, зла сила).

4.

Відповідь романом на питання “Чому таке сталось?” (український народ1 має спокутувати свій гріх, який полягає у відступництві від віри, руйнуванні храмів, масовому гонінні віруючих).

ІІІ. Виконання В. Баркою своєї місії “свідка для суду” (правдиве розкриття письменником широкої панорами штучного голодомору 1933-го; болюча правда про тоталітарну систему, яка нищила все світле й гуманне на своєму кривавому шляху, “пожирала своїх дітей”, бо сама була “жовтим князем”).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Роман-хроніка Василя Барки “Жовтий князь’ – відверта розповідь про трагедію народу