“Україні потрібні її діти” (За новелою “Марія”)

Свої життя і творчість В. Стефаник присвятив Україні. На власні очі він бачив, як найкращі сини рідної землі поклали голови за незалежність і державність своєї Батьківщини.

Та чому ж молоді галичани з піднесенням і заповзяттям вступали добровільно до лав УСС? Василь Стефаник описує це в новелі “Марія”: “В місті зійшлося сила їх – паничі і прості хлопці. Хоругви й прапори шелестіли над ними і гримів спів про Україну”.

Автор знайомить читача з історичними реаліями доби першої світової війни, а саме – зі створенням частин

українських Січових Стрільців. Одним яскравим реченням В. Стефаник змалював урочистий похід національно свідомої української молоді.

Головною героїнею новели є селянка Марія, яка втратила на безглуздій братовбивчій війні чоловіка й трьох синів. Найменшого сина, її останню надію, героїня не хоче відпускати від себе. Сліпа материнська любов не зважає на ідейні переконання юнака, який приєднався до Січових Стрільців.

Дмитро не загинув, але він був засуджений до каторжних робіт у Сибіру.

… Лишалася Марія з двома доньками. Рятуючи їх від неминучого зГвалтування, мати ховає дівчат у льох, з розпачем говорячи:

“Бодай дівки на світ не родилися!..” На перший погляд може здатися, що Марія не любить своїх доньок. Але це не так. “Свіжі козаки”, що час від часу заходили до села, грабували й без того вбогі обійстя, Гвалтували молодиць і дівчат,- вбивали непокірних…

Але ці “гості” були зовсім не схожі на попередніх “завойовників”.

Хлопці чемно поводилися, говорили прекрасною українською мовою, а головне – подарували Марії та її односельцям пісню… “Пісня випростовувала її душу. Показувала на небі ціле її життя. І тоді Марія зрозуміла, “… що це наші…”.

Марія – не просто головна героїня новели. Вона – символ самої України у вирі буремних подій початку ХХ століття. Ця безграмотна жінка інстинктивно прагне того, “щоби всі ми були однієї мислі”, відчули себе народом, господарем своєї землі, а не рабами.

Отже, в новелі “Марія” Василь Стефаник розкрив трагедію української нації, роздертої на шматки, що вподовж кількох століть піддавалася глумові та знущанням чужинців.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Україні потрібні її діти” (За новелою “Марія”)