II семестр
З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження)
ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 4
Урок 97. У КОЖНОГО СВІЙ ТАЛАНТ. ІВАН СВІТЛИЧНИЙ “ПІВЕНЬ-ГОРЛОПАН”, “СЛУХАЛА ЛИСИЧКА СОЛОВ’Я”
Мета: ознайомити учнів із творчістю Івана Світличного; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, вміння зосереджуватися на виконанні завдань; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над чистомовкою
Сі-сі-сі
Уть-уть-уть – зимові місяці пройдуть.
Не-не-не – засяє сонечко ясне.
Іх-іх-іх – обігріє нас усіх.
Ами-ами-ами – вже весна не за горами.
Іти-іти-іти – їй зрадіють усі діти.
Ки-ки-ки – і звірята, і пташки.
Ля-ля-ля – зрадіє матінка-земля!
2. Гра “Блискавка”
– Читайте швидко. Виділяйте “зайве” слово!
1) Казка каска казка казка
Дубочки дубочки зубочки дубочки
Мишка мишка мишка миска
2) Зірка зірка сірка зірка
Клітка квітка клітка клітка
Сніжок сніжок сніжок стіжок
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра
Групи ставлять запитання одна одній за змістом вірша.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Послухайте вірш. (див. додаток на с. 104)
– Чи сподобався вам вірш?
– Який він за настроєм?
– Над ким сміється автор?
– Які риси характеру висміює?
– Автор цього вірша – український поет Іван Світличний. Сьогодні ми ознайомимося з його творчістю.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання учнями біографічної довідки про поета (с. 106)
– Де народився Іван Світличний?
– Якою була його доля?
– Як називав поета Василь Стус?
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання вірша І. Світличного “Півень-горлопан” (с. 106-107)
1) Гра “Передбачення”.
– Прочитайте заголовок вірша.
– Яким ви уявляєте півня-горлопана?
– Чому поет так його назвав?
2) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи змінилася ваша думка про півня?
3) Словникова робота.
А) Довідкове бюро.
Буча – великий крик, галас, тривога; сварка, колотнеча.
Б) Читання слів “луною” за вчителем.
Горлопан, закричав, сплюх, ледачий.
4) Гра “Бджілки”. Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
– Знайдіть окличне речення.
– До кого звертається півень?
5) Виразне читання вірша учнями.
– Як автор ставиться до півня? Доведіть свою думку за текстом.
– Доберіть близькі за значенням слова до слів горлопан, сплюх.
– Як ви розумієте вислів бучу зняв?
3. Опрацювання вірша “Слухала Лисичка Солов’я”
1) Гра “Рибки”. Самостійне мовчазне читання вірша учнями.
– Про що думала Лисичка, слухаючи Солов’я?
2) Виразне читання вірша учнями.
– З якою інтонацією слід читати слова Лисички?
– Що треба для того, щоб витьохкувати, як Соловейко?
– У кожного свій талант. Як ви вважаєте, чи не про це хотів сказати Іван Світличний?
– Назвіть героїв прочитаних віршів Івана Світличного. Які риси характеру вони мають?
– Над чим поет пропонує замислитися своїм читачам?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які вірші читали на сьогоднішньому уроці?
– Хто автор цих поетичних творів?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірші Івана Світличного. Намалювати ілюстрацію до одного з них.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 97
ВЕДМЕЖА ХВОРОБА
Щось ведмедик зліг, зовсім занеміг,
Побивається та стогне, аж гуде барліг.
– Ой! – кричить. – Умру! Ой, не чую рук!
Щось у оці, а чи в боці – сам не розберу.
Ой, язик опух! Ой, заклало слух!
Чи то гикавка, чи кашель забиває дух!
Голова гуде, обертом іде,
Кості ломить і судомить, лиш не знаю де.
Ой, живіт болить! Ой, п’ята свербить!
На зубах така оскома, аж в очах рябить.
Поперек пече, віддає в плече,
Нудить-млоїть під п’ятою й, може десь іще!
В носі крутить так, що аж хвіст набряк,
Що аж меду захотілось сам не знаю як.
Лікар вислухав, лікар вистукав,
Каже: – Це така хвороба – комизистика.
І хвороба ця так лікується:
Треба добре натщесерце дати… ремінця.
І. Світличний